Ο Καλάθης έστειλε τη Φενέρμπαχτσε στον δρόμο του Παναθηναϊκού

Η Φενέρμπαχτσε επικράτησε της Μονακό στην παράταση με 80-79 για την πρόκριση στο Final Four, όπου θα αντιμετωπίσει τον Παναθηναϊκό

1' 45" χρόνος ανάγνωσης

Ο Νικ Καλάθης έβαλε τη σφραγίδα του στο ιστορικό break της Φενέρ στην έδρα της Μονακό με 80-79, χαρίζοντάς της την πρόκριση στο Final Four, όπου θα αντιμετωπίσει τον Παναθηναϊκό.

Ετσι, η ομάδα του Γιασικεβίτσιους έγινε η πρώτη ομάδα στην ιστορία των playoffs της EuroLeague που επικρατεί εκτός έδρας στο πέμπτο παιχνίδι. Ο Νικ Καλάθης πέτυχε δύο τεράστια τρίποντα στην παράταση, αρχικά για να ισοφαρίσει (77-77 στο 44′) και στη συνέχεια για να δώσει στην ομάδα του τη νίκη (79-80).

Ο Ταρίκ Μπιμπέροβιτς κράτησε τη Φενέρ, ομοίως και οι Ουίλμπεκιν, Γκούντουριτς, ενώ ο Γιώργος Παπαγιάννης ήταν συγκλονιστικός στην τελευταία περίοδο. Η Φενέρμπαχτσε μάζεψε 13 επιθετικά ριμπάουντ κυρίως όμως είχε 15/31 μακρινά σουτ από το 2ο δεκάλεπτο έως και το τέλος του αγώνα.

Το παιχνίδι ήταν στην κόψη του ξυραφιού από την αρχή ως το τέλος. Στην τέταρτη περίοδο η Φενέρ πλησίασε στη νίκη, αλλά δεν αξιοποίησε δύο επιθέσεις για τη διεύρυνση του +4 (63-67, 37′). Ο Τζέιμς μείωσε και μετά είδε και την πλάτη των Μονεγάσκων με καλάθι του Οκόμπο (68-67, 39′). Ο Σκότι Ουίλμπεκιν απάντησε με τον ίδιο τρόπο μ’ ένα απίθανο τρίποντο και όλα ξεκίνησαν από την αρχή (70-70).

Στην παράταση, ο Νικ Καλάθης ανέλαβε δράση όταν η μπάλα έκαιγε και με δύο τρίποντα χάρισε τη νίκη στη Φενέρ. Αρχικά ισοφάρισε ένα λεπτό πριν το τέλος (77-77) και στη συνέχεια διαμόρφωσε το τελικό σκορ με νέο σουτ από την περίμετρο, 19.4″ πριν το φινάλε (79-80).

Τα δεκάλεπτα: 15-13, 40-35, 55-56, 70-70 (κ.α.), 79-80.