Πρέμιερ Λιγκ: Αγγίζει τον τίτλο μετά από 24 χρόνια η Λίβερπουλ

42" χρόνος ανάγνωσης

Πολύ κοντά στην επιστροφή της στην κορυφή της Πρέμιερ Λιγκ μετά από 24 χρόνια βρίσκεται η Λίβερπουλ, μετά τη σημερινή νίκη της επί της Μάντσεστερ Σίτι με 3-2.

Σε ένα παιχνίδι υπό φορτισμένο κλίμα, μιας και συνέπεσε με την 25η επέτειο του θανάτου 96 οπαδών της στο «Χίλσμπορο» του Σέφιλντ, η ομάδα του Μπρένταν Ρότζερς προηγήθηκε με 2-0 στο ημίχρονο χάρη στα γκολ των Στέρλινγκ και Σκρτελ, ωστόσο λίγο έλειψε να «αυτοκτονήσει», μιας και είδε τους «σίτιζενς» να ισοφαρίζουν μέσα σε πέντε λεπτά (67’-72’).

Ωστόσο, το τέρμα του Βραζιλιάνου Κουτίνιο 12 λεπτά πριν το φινάλε της χάρισε τη νίκη και πλέον κρατά την τύχη στα χέρια της, για να πανηγυρίσει το πρώτο της πρωτάθλημα από το 1990.

Πλέον, με 4 ματς να απομένουν, όλα φαίνεται πως θα κριθούν στις 27 Απριλίου και στο μεγάλο ντέρμπι με την Τσέλσι του Ζοσέ Μουρίνιο.