Σαν σήμερα

50" χρόνος ανάγνωσης

2005

Στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα που διεξάγεται στην Πολωνία, η ελληνική ομάδα μπάσκετ κορασίδων ηττάται από την αντίστοιχη της Τουρκίας με 69-26, σκοράροντας μόνο έναν πόντο στο δεύτερο ημίχρονο, επίδοση που αποτελεί παγκόσμιο αρνητικό ρεκόρ.

1998

Πεθαίνει σε ηλικία 86 ετών ο Αϊμορέ Μορέιρα, προπονητής της Βραζιλίας το 1962, όταν κατέκτησε το Παγκόσμιο Κύπελλο ποδοσφαίρου, αλλά και του ΠΑΟ το 1975 και το 1976. Μετά την αποχώρησή του, τον Νοέμβριο του 1976 τον διαδέχθηκε ο Κάζιμιρ Γκόρσκι, στις 21/11/1976.

1997

Πεθαίνει ο Μπεν Χόγκαν ένας από τους μεγαλύτερους παίκτες του γκολφ (νικητής σε 63 τουρνουά), σε ηλικία 84 ετών.

1996

Η Πία Βούντερλιχ σκοράρει για τη Γερμανία το πιο γρήγορο γκολ σε ολυμπιακό τουρνουά ποδοσφαίρου, ανοίγοντας το σκορ εναντίον της Βραζιλίας, στο 4ο λεπτό της αναμέτρησης (2-0).

1992

Ξεκινούν οι 25οι Ολυμπιακοί Αγώνες στη Βαρκελώνη. Συμμετέχουν 9.367 αθλητές και αθλήτριες από 169 χώρες σε 25 αθλήματα.

1981

Η Λίβερπουλ στέφεται πρωταθλήτρια Ευρώπης για τρίτη φορά στην ιστορία της, νικώντας στον τελικό του Παρισιού τη Ρεάλ Μαδρίτης με 1-0.