Γιουρόπα Λιγκ: Αποκλεισμός με βαριά ήττα για Ολυμπιακό

41" χρόνος ανάγνωσης

Παρότι έπαιξε για πάνω από ένα ημίχρονο με παίκτη παραπάνω, ο Ολυμπιακός αποχαιρέτησε με τον χειρότερο δυνατό τρόπο την Ευρώπη για φέτος, χάνοντας με 4-1 στην έδρα της Μπεσίκτας.

Οι Τούρκοι βρέθηκαν να προηγούνται από νωρίς με 2-0, χάρη στα γκολ των Αμπουμπακάρ (10’) και Μπάμπελ (22’), ωστόσο η αποβολή του πρώτου και η μείωση του σκορ από τον Ελιουνούσι (31’), έδωσαν την ευκαιρία στην ομάδα του Βασίλη Βούζα να διεκδικήσει με αξιώσεις την πρόκριση.

Η εικόνα των Πειραιωτών στην επανάληψη ήταν όμως απογοητευτική και η Μπεσίκτας όχι μόνο πήρε το εισιτήριο για την οκτάδα, αλλά μετέτρεψε τη νίκη της σε θρίαμβο, φτάνοντας στο τελικό 4-1 με τους Μπάμπελ (75’) και Τοσούν (84’).

Μεγάλο μερίδιο ευθύνης από την πλευρά των «ερυθρολεύκων» φέρει πάντως, ο γκολκίπερ Νίκολα Λεάλι, ο οποίος είχε κακές αντιδράσεις και στα δύο γκολ του Ολλανδού εξτρέμ.