Ευρωλίγκα: Βαριά «άρρωστος» ο ΠΑΟ

1' 57" χρόνος ανάγνωσης

Η έβδομη ήττα που γνώρισε ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ, στη 13η αγωνιστική της Ευρωλίγκας, από τη Ρεάλ στη Μαδρίτη (89-68) ήταν φυσιολογική απόρροια των δύο παικτών, μόλις, που σημείωσαν διψήφιο αριθμό πόντων και των δέκα συμπαικτών τους, με συγκομιδή 31 πόντων συνολικά και ενώ στην άμυνα, οι «επισκευές» του Τσάβι Πασκουάλ εξακολουθούν να… αναζητούνται. Ο επίλογος του πρώτου ημιχρόνου (43-31) διασκέδασε τις άσχημες εντυπώσεις της απόδοσης του Παναθηναϊκού μέχρι το 15΄, όταν και η διαφορά του σκορ έφτασε δύο φορές στους 20 πόντους.

Ο Πασκουάλ με αλλεπάλληλες αλλαγές και έχοντας χρησιμοποιήσει τους 12 παίκτες που είχε στη διάθεσή του, στα πρώτα 14 λεπτά, δεν μπορούσε να βρει ούτε σταθερό σχήμα, αλλά ούτε και αξιόπιστες λύσεις. Η σταθερή παραγωγικότητα του Λάνγκφορντ και η βελτιωμένη εικόνα του Καλάθη ήταν ό,τι καλύτερο είχε ο Παναθηναϊκός στο δεύτερο δεκάλεπτο και ενώ από το τέλος του πρώτου, «κυνηγούσε» διαφορά 13 πόντων (23-10). Η Ρεάλ δεν ήταν… εκθαμβωτική, αλλά έφερε το παιχνίδι στα… δικά της «μέτρα» χωρίς πολύ κόπο.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, ο Παναθηναϊκός… νίκησε τη «βασίλισσα» με επιμέρους σκορ 20-24 και θα μπορούσε να είχε πλησιάσει περισσότερο από τους 8 πόντους (63-55) με πυλώνες τους Καλάθη, Λάνγκφορντ και Παπαγιάννη, αν η Ρεάλ δεν έβρισκε δύο… απίθανα και δύσκολα καλάθια από τους Κοζέρ και Κάρολ. Η ανυπαρξία βοήθειας και αμυντικής συνοχής από άλλους παίκτες του «Τριφυλλιού», όμως, έδωσε την ευκαιρία στη Ρεάλ να μετατρέψει το 63-58 σε 78-61 και να φτάσει στην 11η νίκη της, ενώ ο ΠΑΟ έχει και πάλι αρνητικό πρόσημο (6 νίκες-7 ήττες).

ΡΕΑΛ: Κοζέρ 14 (2), Ράντολφ 5 (1), Φερνάντεθ 7 (1), Καμπάσο 13 (1), Αγιόν 8, Κάρολ 4, Ταβάρες 11, Γιουλ 7 (1), Ντεκ 4, Τόμπκινς 8, Τέιλορ 8 (1).

ΠΑΟ: Τόμας 2, Λάνγκφορντ 20 (2), Παπαγιάννης 8, Λάσμε 2, Παππάς 6 (2), Γκιστ 1, Βουγιούκας 4, Λεκαβίτσιους, Λοτζέσκι 2, Καλάθης 17 (1), Αντετοκούνμπο 2, Μήτογλου 4.

Χθες: Νταρουσάφακα – Ζαλγκίρις 71-75, Μακάμπι – Χίμκι 79-63, Αρμάνι – Μπάγερν 78-80.

• Ο Oλυμπιακός, μετά τη μεγάλη νίκη του στη Βαρκελώνη, υποδέχεται σήμερα την Γκραν Κανάρια (21.00) στο ΣΕΦ.

• Μια… αναπάντεχα αγχωτική νίκη πήρε η ΑΕΚ στο Τσάμπιονς Λιγκ κόντρα στη Νίμπουρκ με 80-76 στο ΟΑΚΑ και έχει τον πρώτο λόγο στο κυνήγι της 1ης θέσης του ομίλου με νίκες – ήττες 8-1. Η Ενωση είχε Σάκοτα και Χάντερ με 18 π. και τον Ματσιούλις με 15, ο οποίος μάζεψε και 10 ριμπάουντ.