Προβάδισμα ΑΕΚ επί της Βόννης, έχασε έδαφος το Περιστέρι με Χάποελ

2' 10" χρόνος ανάγνωσης

Η ΑΕΚ «έπαιξε με τη φωτιά» σε ακόμη έναν αγώνα, αλλά βγήκε αλώβητη και νίκησε τη Βόννη 92-85 στο ΟΑΚΑ, κάνοντας το πρώτο βήμα πρόκρισης από τη φάση των «16» του Τσάμπιονς Λιγκ στα προημιτελικά. Ο Αμερικανός Κέντρικ Ρέι «έκοβε», ο συμπατριώτης του, Κιθ Λάνγκφορντ, «έραβε» στο τέταρτο δεκάλεπτο και η ΑΕΚ «λύγισε» την αξιόμαχη Βόννη που απέδειξε ότι στο δεύτερο παιχνίδι (10/3) θα διεκδικήσει την ισοφάριση σε 1-1 νίκες.

Η ΑΕΚ εξασφάλισε τη διεξαγωγή τρίτου αγώνα αν χρειαστεί και πάλι στο ΟΑΚΑ, ήταν οριακά καλύτερη από τη Βόννη στο α΄ ημίχρονο (42-40) αλλά δεν μπόρεσε να ελέγξει τον ρυθμό, γιατί η άμυνά της ήταν χωρίς συνοχή και αλληλοκαλύψεις, με αποτέλεσμα η γερμανική ομάδα να έχει άμεσες, επιθετικές απαντήσεις στο σκορ των γηπεδούχων και να αυξάνει το άγχος τους. Στο τρίτο δεκάλεπτο (επιμέρους σκορ 12-20), η Βόννη απέκτησε προβάδισμα επτά πόντων (64-70 στο 30΄) στηριζόμενη στις επιλογές του πρώην παίκτη του ΝΒΑ, Ντόναλντ Σλόαν, ο οποίος αξιοποίησε τους συμπαίκτες του, Μπράουν, Μπρούνιγκ και Σαϊμπού. Η αντίδραση της Ενωσης ήρθε από τη γραμμή του τρίποντου, πετυχαίνοντας σερί 14-1, με «οδηγό» τον Μασιούλις και η ψυχολογία του αγώνα άλλαξε.

ΑΕΚ: Γιάνκοβιτς 5 (1), Μασιούλις 11 (2) , Ρέι 27 (6), Σλότερ 8, Ζήσης 2, Τσάλμερς 7, Χρυσικόπουλος 10 (2), Γκραντ 2, Λάνγκφορντ 20 (2).

ΒΟΝΝΗ: Μπρούνιγκ 16, Τζόουνς 13, Σαϊμπού 19 (4), Σίμονς, Σλόαν 7 (1), Μπράουν 16 (4), Φρέιζερ 5, Σίμονς 5 (1), Ζίμερμαν 3, Σούσιου, Μπαρτόλο 1.

Στην Ιερουσαλήμ, η απόφαση που ελήφθη από τις ισραηλινές αρχές να διεξαχθεί ο αγώνας της Χάποελ με το Περιστέρι, κεκλεισμένων των θυρών, λόγω των φόβου εξάπλωσης των κρουσμάτων του κορωνοϊού, άλλαξε άρδην και υπέρ της ελληνικής ομάδας τις συνθήκες του αγώνα, αλλά η ομάδα του Οντετ Κάτας προσαρμόσθηκε σταδιακά και επιβάλλοντας τον ρυθμό της έφτασε στην πρώτη νίκη (91-78). Στο πρώτο ημίχρονο (48-46) και στα πρώτα πέντε λεπτά της επανάληψης, το Περιστέρι ήταν ανταγωνιστικό, αλλά ο χρόνος… «δούλευε» για τη Χάποελ που είχε πλουραλισμό στην επίθεση, καλό ποσοστό στο τρίποντο και λίγα λάθη. Οι γηπεδούχοι χρειάζονται μια ακόμα νίκη, την ερχόμενη Τετάρτη στο δεύτερο παιχνίδι της Αθήνας ή σε τρίτο αγώνα ξανά στο Ισραήλ.

ΧΑΠΟΕΛ: Μπράιμο 11 (1), Φελντέιν 15 (3), Χόλαντ 9 (3), Λέβι 3 (1), Μακ 15 (2), Μπλατ 2, Μπράουν 13 (1), Τέρι 5, Τόμας 16, Ζάλμανσον 2.

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ: Γκρέι 9 (1), Χάτσερ 13 (4), Κέιν 13 (1), Μορέιρα 20, Σαλούστρος 5 (1), Καράμπελας 4, Μόουζες 1, Σκορδίλης 6, Βασιλόπουλος 6, Ξανθόπουλος 1.

Τα αποτελέσματα των πρώτων αγώνων στη φάση των «16»: Νίμπουργκ – Μπαντίρμα 92-70, Τενερίφη – Οστάνδη 85-75, Ανκαρα – Μπεσίκτας 89-78, Σαραγόσα – Λιετκαμπέλις 76-67, Σάσαρι – Μπούργος 81-84, Ντιζόν – Νίζνι 88-73.