«Δικέφαλες» νίκες στο φινάλε

2' 17" χρόνος ανάγνωσης

Κάνοντας την ανατροπή στην τελευταία περίοδο, ο ΠΑΟΚ έφυγε νικητής από την έδρα του Άρη στο μεγάλο ντέρμπι της Θεσσαλονίκης.

Οι «ασπρόμαυροι» επικράτησαν με 77-71 για την 18η αγωνιστική της Basket League, βελτιώνοντας το ρεκόρ του σε 9-8 και πιάνοντας στην τέταρτη θέση του βαθμολογικού πίνακα το Περιστέρι. Από την άλλη πλευρά ο Άρης υποχώρησε στο 6-11. Οι φιλοξενούμενοι επέστρεψαν από το -10 στο φινάλε της τρίτης περιόδου, «τρέχοντας» επιμέρους σκορ 17-2 στο ξεκίνημα της τέταρτης, ενώ στο φινάλε ήταν εύστοχοι από τη γραμμή των βολών. Ο Τέρνερ με 17 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ για τον ΠΑΟΚ που είχε ακόμα τον Κάρτερ με 13 και τον Κακλαμανάκη με 10.

Τα δεκάλεπτα: 18-26, 37-37, 61-51, 71-77.

Η ΑΕΚ νωρίτερα, επικράτησε στο ΟΑΚΑ του Ηρακλή με 100-97 στην παράταση (κ.α. 85-85) σε μια από τις πιο συγκλονιστικές αναμετρήσεις του φετινού πρωταθλήματος.

Η Ένωση βρέθηκε με την… πλάτη στον τοίχο 1’ και 36’’ πριν την λήξη της κανονικής διάρκειας του ματς όταν με τρίποντο ο Όμπι Ενεχιόνια έδωσε προβάδισμα τεσσάρων πόντων στους φιλοξενούμενους (84-80). Ο Κιθ Λάνγκφορντ με τρίποντο μείωσε στον πόντο για την ΑΕΚ (84-83) 38’’ πριν το τέλος.

Ο Ίμπανκς ευστόχησε σε μια από τις δυο βολές (85-83) και μετά την επαναφορά για την ΑΕΚ ο Γιόνας Ματσιούλις κέρδισε φάουλ και με δυο εύστοχες βολές οδήγησε το ματς στην παράταση. Στο έξτρα πεντάλεπτο, ο Μέικον 3’’ για το τέλος, ήταν εύστοχος έξω από τα 6,75 μέτρα και διαμόρφωσε το τελικό σκορ χαρίζοντας την 13η νίκη στην ομάδα του. Ο Κιθ Λάνγκφορντ  ήταν ο κορυφαίος των «κιτρινόμαυρων» με 28 πόντους και 5/5 τρίποντα ενώ ο Μέικον εκτός από το νικητήριο τρίποντο είχε συνολικά 19 πόντους (6/9 δίποντα, 2/5 τρίποντα). Κορυφαίος για τον «Γηραιό» ο  Χάγκινς με 32 πόντους (6/8 δίποντα, 5/6 τρίποντα, 5/6 βολές, 3 κλεψίματα).

Τα δεκάλεπτα: 21-17, 36-43, 63-60, 85-85 (κ.α.), 100-97

Η ξέφρενη πορεία του Λαυρίου συνεχίστηκε και στο Αγρίνιο όπου επικράτησε του Μεσολογγίου με 79-75 βελτιώνοντας το ρεκόρ του σε 14-4. Ο Χρήστος Σερέλης είδε να σκοράρουν και οι 11 παίκτες που χρησιμοποίησε, ενώ πήρε 36 πόντους από τους παίκτες του πάγκου. Ο Κάρτερ ήταν πρώτος σκόρερ με 16 πόντους, ενώ Ντιάλο και Μουράτος είχαν από 11 πόντους για τους νικητές, που δεν απώλεσαν το προβάδισμα στο σκορ σε κανένα σημείο του παιχνιδιού.

Τα δεκάλεπτα: 18-23, 35-43, 56-64, 75-79.