Euroleague: Νίκη-ανάσα για Ρεάλ και Μονακό

3' 13" χρόνος ανάγνωσης

H Ρεάλ Μαδρίτης άντεξε στο… καμίνι της Stark Arena (20.091 φίλαθλοι της Παρτιζάν, νέο ρεκόρ προσέλευσης), απάντησε με δικό της break, μετά από ανατροπή από το -15 και παρέμεινε «ζωντανή» στην υπόθεση πρόκριση στο φάιναλ φορ της Euroleague, μειώνοντας τη σειρά των πλέι οφ σε 2-1.

Οι Ισπανοί πέρασαν νικηφόρα με 82-80 από την έδρα της Παρτιζάν στο Game 3 και την προσεχή Πέμπτη (4/5) θα παλέψουν για την ισοφάριση, προκειμένου να στείλουν τη σειρά πίσω στη Μαδρίτη.

Η Παρτιζάν… παρέσυρε με το… καλησπέρα τη Ρεάλ και στο 3΄ ο φωτεινός πίνακας έγραψε το 12-0, ενώ χωρίς να κατεβάσουν ταχύτητα οι Σέρβοι έκλεισαν το δεκάλεπτο στο +13 (32-19), με κορυφαίους τους Μάνταρ (10π.) και Σμάιλαγκιτς (8π.). Οι γηπεδούχοι βρέθηκαν στο 12΄ στο +15 (39-24), πριν ο Ταβάρες «σκεπάσει» τα καλάθια και φέρει το ματς στον πόντο (46-45 στο 18΄). Η Παρτιζάν, πάντως, έκλεισε το ημίχρονο στο +3 (48-45).

Στην τρίτη περίοδο, η Ρεάλ κράτησε την παραγωγικότητα της και περιορίζοντας με την άμυνα τους Σέρβους στους 15 πόντους φανέρωσε τις… προθέσεις της, κλείνοντας το δεκάλεπτο στο +3 (63-66). Μάχη σώμα με σώμα έγινε στον… επίλογο του αγώνα, με τον Ταβάρες να ισοφαρίζει σε 77-77 στο 38΄. Ωστόσο, στα 24΄΄ για τη λήξη ο Γκος πέτυχε το σωτήριο τρίποντο για την Ρεάλ, με τον Χεζόνια να αξιοποιεί το φάουλ που κέρδισε από τον Μάνταρ και να σφραγίζει το διπλό (77-82) από τη γραμμή των βολών. Στα 3΄΄ ο ΛεΝτέι μείωσε σε 80-82 από τα 6,75μ, ο Νάναλι έκλεψε την μπάλα από τον Χάνγκα, αλλά αστόχησε στο δίποντο της ισοφάρισης…

Στην επιστροφή του στην αγωνιστική δράση ο Έντι Ταβάρες κυριάρχησε στις ρακέτες με 26 πόντους και 11 ριμπάουντ, αλλά το… κρυφό χαρτί της επιτυχίας ήταν ο Νάιτζερ Γουίλιαμς-Γκος με 22 πόντους και το τρίποντο που στα 24΄΄ για λήξη χάρισε το προβάδισμα στη Ρεάλ (77-80) και την έκανε να πιστέψει στο break.

Από την Παρτιζάν πάλεψε ο Ζακ ΛεΝτέι και ο Άλεν Σμάιλαγκιτς, οι οποίοι σημείωσαν από 15 πόντους. Στους 4 πόντους, με 2 ριμπάουντ και 2 ασίστ έμεινε ο Ιωάννης Παπαπέτρου στα 22 λεπτά που τον κράτησε στο παρκέ ο Ζέλιμιρ Ομπράντοβιτς.

Τα δεκάλεπτα: 32-19, 48-45, 63-66, 80-82

Break στο break από τη Μονακό

Η Μονακό απάντησε με το ίδιο… νόμισμα στη Μακάμπι, πέρασε από το Τελ Αβίβ και ανέκτησε το προβάδισμα (2-1) στη σειρά των πλέι οφ της Euroleague. Με δικό τους break, οι Μονεγάσκοι έφτασαν στη νίκη με 83-78 επί των Ισραηλινών στο Game 3 της σειράς και πλέον έχουν την ευκαιρία την προσεχή Πέμπτη (4/5) και πάλι στη Menora Mivtachim Arena να πανηγυρίσουν μια ιστορική πρόκρισή στο φάιναλ φορ του Κάουνας, όπου θα περιμένουν το νικητή του ζευγαριού Ολυμπιακός-Φενερμπαχτσέ στον ημιτελικό.

Οι Μονεγάσκοι εξαργύρωσαν την έφεση τους στο περιφερειακό σουτ και κυρίως το «ζεστό» χέρι του Μάικ Τζέιμς, ο οποίος με 18 πόντους στο ημίχρονο φρόντισε να δώσει την απαραίτητη ώθηση στην ομάδα του. Η Μονακό όχι μόνο άντεξε στην «καυτή» έδρα της Μακάμπι, αλλά πήρε τον δρόμο προς τα αποδυτήρια στο +9 (32-41 στο 20΄), απέναντι σε μία Μακάμπι που τα… είχε με την αστοχία της από τα 6,75 (1/10 τρίποντα).

Οι γηπεδούχοι ανέβασαν κατακόρυφα την παραγωγικότητα τους στην τρίτη περίοδο, μειώνοντας σε 57-60 στο 30΄, αλλά η Μονακό είχε τις λύσεις από την περιφέρεια, προκειμένου να μείνει σε απόσταση μέχρι το τελικό 83-78.

Σπουδαία εμφάνιση από τον Μάικ Τζέιμς με 21 πόντους, 3 ριμπάουντ και 4 ασίστ, ενώ διψήφιοι ήταν και οι Τζόρνταν Λόιντ, Έλι Οκομπό με 15 και 12 πόντους, αντίστοιχα. Από τη Μακάμπι πάλεψαν για την ανατροπή οι Μπόνζι Κόλσον (17π.) και Γουέιντ Μπάλντγουϊν (16π.).

Τα δεκάλεπτα: 16-22, 32-41, 57-60, 78-83