Η Σερβία στον τελικό του Μουντομπάσκετ

1' 15" χρόνος ανάγνωσης

Η Σερβία, κόντρα σε όλα τα προγνωστικά, θα βρεθεί στον τελικό του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος μπάσκετ απέναντι στις ΗΠΑ (Κυριακή 22:00), μετά τη νίκη της στον χθεσινό ημιτελικό απέναντι στην Γαλλία με 90-85. Σε έναν συγκλονιστικό αγώνα, όπου η Γαλλία φάνταζε ως φαβορί μετά τη σπουδαία επικράτηση επί των Ισπανών στα προημιτελικά, οι παίκτες του Σάσα Τζόρτζεβιτς κατάφεραν να φέρουν στη χώρα τους και πάλι ένα μετάλλιο του Μουντομπάσκετ μετά από 12 χρόνια.

Οι Σέρβοι είχαν τον έλεγχο του ματς στις τρεις πρώτες περιόδους, όταν και προηγήθηκαν ακόμη και με 18 πόντους. Με τον Μίλος Τεόντοσιτς σε μεγάλη βραδιά επίθετικά (24π.) και να οργανώνει εξαιρετικά το παιχνίδι της ομάδας του, οι "πλάβοι" πήραν από την αρχή μεγάλη διαφορά στο σκορ, απέναντι σε μία ομάδα που παρουσιάστηκε δίχως τα απαιτούμενα αποθεματα ενέργειας και με αρκετές λανθασμένες επιλογές σε άμυνα και επίθεση.

Οι Γάλλοι αν και είχαν κακή απόδοση στην άμυνα, με μπροστάρη τον Μπατούμ που πέτυχε 35 πόντους κατάφεραν στην τέταρτη περίοδο να μειώσουν στο -4 (70-66), και στο τελευταία17'' στο -2 (84-82). Οι Μπογκντάνοβιτς και Κρστιτς με καθοριστικά καλάθια πέτυχαν να διατηρήσουν μία διαφορά ασφαλείας 6-8 πόντων στα τελευταία 3 λεπτά και πανηγύρισαν τη μεγάλη πρόκριση.

Τα δεκάλεπτα: 15-21, 32-46, 46-61, 85-90

ΓΑΛΛΙΑ (Κολέ): Ερτέλ 12 (1), Μπατούμ 35 (8), Α. Ντιό 2, Λοβέρν 4, Τζάκσον 3 (1), Φουρνιέ 10 (2), Πιετρούς, Γκομπέρ 4, Ντιό 13 (3), Ζελαμπάλ 2.

ΣΕΡΒΙΑ (Τζόρτζεβιτς): Τεόντοσιτς 24 (5), Σιμόνοβιτς 2, Γιόβιτς, Μπογκντάνοβιτς 13 (2), Μπιέλιτσα 10, Μάρκοβιτς 11 (1), Κάλινιτς 8, Μπίρτσεβιτς, Κρστιτς 11, Ραντούλιτσα 11.