Ευρωλίγκα: Ο Καλάθης υπέγραψε το «θρίλερ»

1' 51" χρόνος ανάγνωσης

Η ταχύτητα του Νικ Καλάθη που μεταμορφώθηκε σε… Γιουσέιν Μπoλτ και έτρεξε όλο το γήπεδο σε 4,7 δευτερόλεπτα, σκοράροντας στην εκπνοή του αγώνα, μετέτρεψε στην παράταση τη διαγραφόμενη ήττα του Παναθηναϊκού από τη Ζαλγκίρις, σε νίκη (94-93). Η αποφασιστικότητα του αρχηγού χάρισε στον φανερά πλέον καταπονημένο Παναθηναϊκό τη 13η νίκη του στην Ευρωλίγκα, ενώ «έσπασαν οι καρδιές» των οκτώ χιλιάδων θεατών.

Σε δεύτερο συνεχόμενο παιχνίδι-θρίλερ, μετά απ’ αυτό με το Λαύριο (δύο παρατάσεις), ο Παναθηναϊκός αφού απώλεσε διαφορά 20 πόντων, έφτασε να προηγείται 76-70 στο 36΄, αλλά η κακή συνήθειά του να μην «κλειδώνει» το προβάδισμα, τον ανάγκασε να βρεθεί με την πλάτη στον τοίχο, όταν στα 32΄΄ ο Μιλάκνις έγραψε το 81-83, ο Ρίβερς ισοφάρισε 83-83 (16΄΄) και στην τελευταία επίθεση, ο Πάνγκος αστόχησε υπό ασφυκτική πίεση και ενώ η Ζαλγκίρις διαμαρτυρήθηκε για φάουλ. Στην παράταση, επτά πόντοι του Γουάιτ έγραψαν το 83-90 και ο Παναθηναϊκός απάντησε με πίεση σε όλο το γήπεδο, αποφέροντας το νικηφόρο σερί 14-3 σε διάστημα δυόμισι λεπτών, παίρνοντας τη νίκη.

Ο Παναθηναϊκός έκανε δύο βήματα μπροστά στο πρώτο ημίχρονο (47-37), αλλά και ένα προς τα πίσω, καθώς ήταν ιδιαίτερα παραγωγικός στο α΄ δεκάλεπτο (29-17) και επέβαλε τον ρυθμό, αύξησε τη διαφορά του σκορ στο συν 20 (43-23) και στο τελευταίο 4λεπτο έδωσε δικαιώματα στη Ζαλγκίρις. Η άμυνα ζώνης που εφάρμοσαν οι «πράσινοι», έστω και για δύο λεπτά και ενώ είχαν δημιουργήσει το προβάδισμα των 20 πόντων, διευκόλυνε τους Λιθουανούς στα μακρινά σουτ και με σερί 2-8 μείωσαν σε 45-31 και έφτασαν στο μείον δέκα, θέτοντας καλές προϋποθέσεις μεγαλύτερης πίεσης στους γηπεδούχους. Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 49-45, ισοφάρισαν (53-53) και το επιμέρους σκορ 12-21 φανερώνει το έντονο επιθετικό πρόβλημα που είχε ο Παναθηναϊκός. Ο Λεκαβίτσιους έδωσε μερικές ανάσες στην επίθεση, αλλά ο ρυθμός του αγώνα ανήκε στη Ζαλγκίρις που απέδειξε ότι η πορεία της μέχρι τώρα στην Ευρωλίγκα μόνο τυχαία δεν είναι στις δύο πλευρές του γηπέδου.

Τα άλλα αποτελέσματα: Ρεάλ-Εφές 87-68, Μάλαγα-Μπασκόνια 83-85.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: Σίνγκλετον 8 (1), Ρίβερς 10 (2), Παππάς 6, Ντένμον 14 (4), Γκιστ 12, Βουγιούκας 11 (8 ριμπάουντ), Λεκαβίτσιους 14 (2), Γκάμπριελ, Καλάθης 14 (1), Αντετοκούνμπο 2, Μήτογλου 3.

ΖΑΛΓΚΙΡΙΣ: Ντέιβις 3, Πάνγκος 14 (3), Τουπάν 12, Ούντριχ 2, Μασιούλις, Μιλάκνις 9 (2), Μίτσιτς 6, Ουάιτ 17 (1), Καβαλιάουσκας 21, Βαλίνσκας, Ουλανόβας 9.