Ο ΠΑΟΚ… τούμπαρε (3-1) την ΑΕΚ

2' 21" χρόνος ανάγνωσης

Ο ΠΑΟΚ ήταν καλύτερος και σαφώς πιο ουσιαστικός από την ΑΕΚ, με δυο γκολ του Ζίβκοβιτς και ένα του Σβιντέρσκι νίκησε στο ντέρμπι της Τούμπας με 3-1, την ξεπέρασε στον βαθμολογικό πίνακα και πλησίασε στον πόντο τον Άρη.

Η αναμέτρηση των δυο «δικεφάλων» ήταν η μόνη από τις τρεις που προκάλεσε ανακατατάξεις, στην πρώτη αγωνιστική των πλέι οφ που ξεκίνησε με την συναρπαστική μάχη του Αστέρα Τρίπολης με τον Παναθηναϊκό (2-2) και συνεχίστηκε με τη νίκη του Ολυμπιακού επί του Αρη με 1-0.

Ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε μόλις στο 3΄. Ο Σβαμπ εκτέλεσε φάουλ και μετά την κεφαλιά του Ίνγκασον, η μπάλα έφτασε στον Ζίβκοβιτς, που με σουτ άνοιξε το σκορ.

Στο 21΄ οι Θεσσαλονικείς θα μπορούσαν να έχουν διπλασιάσει τα τέρματα τους σε κεφαλιά του αμαρκάριστου Σβαμπ, που πέρασε άουτ ενώ στο 30΄ με υπόδειξη του VAR, ακυρώθηκε γκολ του Σβιντέρσκι καθώς προηγήθηκε χέρι του Ελ Καντουρί πριν αυτός σεντράρει.

Η ΑΕΚ που έδειχνε ανίκανη να αντιδράσει, ευτύχησε να ισοφαρίσει στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου μετά από καταπληκτική προσπάθεια και ασίστ του Μάνταλου στον Ολιβέιρα, ο οποίος με πλασέ νίκησε τον Πασχαλάκη.

Στην πρώτη φάση του δευτέρου ημιχρόνου, μετά από πάσα του Τζόλη ο Σβιντέρσκι, έδωσε ξανά το προβάδισμα στους γηπεδούχους με 2-1. Στο 50΄ο Πασχαλάκης έδιωξε στην γωνία του ένα δυνατό σουτ του Ανσαριφάρντ και με την σειρά του στο 62΄ ο Αθανασιάδης πρόλαβε την αντεπίθεση του Ελ Καντουρί.

Ο ΠΑΟΚ έδωσε χώρους στην Ενωση, που με τον Γκαρσία σε κακή μέρα δεν κατάφερε να τους επωφεληθεί, μοιάζοντας ακίνδυνη να απειλήσει παρά το ότι είχε την απόλυτη υπεροχή.

Στο 88΄μετά από κλέψιμο του Ροντρίγκο, ο Κρμέντσικ, έδωσε στον Ζίβκοβιτς που τελείωσε εξαιρετικά την φάση, διαμορφώνοντας το τελικό 3-1 για τον «δικέφαλο του Βορρά».

ΠΑΟΚ: Πασχαλάκης, Ροντρίγκο, Ίνγκασον, Κρέσπο, Μπάμπα,  Αουγκούστο, Σβαμπ, Ζίβκοβιτς, Ελ Καντουρί (88΄Μιχαηλίδης), Τζόλης (68΄Μούργκ), Σβιντέρσκι (75΄Κρμέντσικ)
ΑΕΚ: Αθανασιάδης, Μπακάκης (81΄Νταντσένκο), Σβάρνας, Λάτσι, Λόπες, Σιμάνσκι (58΄Σάκχοφ), Κρίστισιτς (81΄Κοσίδης), Γκαρσία, Μάνταλος, Ολιβέιρα, Ανσαριφάρντ (68΄Αλμπάνης).

14. ΑΕΛ 19

·       Υποβιβάζεται ο 14ος ενώ ο 13ος δίνει αγώνα κατάταξης με τον 2ο της Σούπερ Λιγκ 2 για την παραμονή.