Σούπερ Λιγκ 1: Ισοπαλία για ΠΑΟ – Πλησίασε η ΑΕΚ

Μειώθηκε η διαφορά του Παναθηναϊκού από την ΑΕΚ στους 4 βαθμούς

1' 48" χρόνος ανάγνωσης

Ο πρωτοπόρος Παναθηναϊκός φλέρταρε με την πρώτη ήττα του στο πρωτάθλημα στη 15η «στροφή» της Super League, μετά το γκολ του ΟΦΗ με τον Λάρσον στο 59’, όμως στο τέλος κατάφερε να σώσει τον ένα βαθμό, χάρις στο γκολ του Φώτη Ιωαννίδη στο 7ο λεπτό των καθυστερήσεων, ο οποίος διαμόρφωσε το τελικό 1-1 στο «Απόστολος Νικολαΐδης».

Ηρωική προσπάθεια απ’ τον ΟΦΗ που έπαιζε με παίκτη λιγότερο από το 8ο λεπτό μετά την αποβολή του Γιόχου, ενώ μειώθηκε πλέον η διαφορά του Παναθηναϊκού από την ΑΕΚ στους 4 βαθμούς.

Πολύ πιο εύκολα απ΄ όσο περίμεναν οι περίπου 6.000 φίλοι της που ταξίδεψαν στη Μαγνησία, η ΑΕΚ νίκησε 4-0 το Βόλο στο «Πανθεσσαλικό». Ο Σίμος Μήτογλου στο 16΄, ο Ομπερλίν Πινέδα στο 30΄, ο Τομ Φαν Βέερτ στο 35΄ και ο Λιβάι Γκαρσία στο 67΄ σημείωσαν τα γκολ της Ένωσης.

Στο Περιστέρι, ο ΠΑΟΚ δεν κατάφερε να διευρύνει το νικηφόρο σερί τεσσάρων αγώνων που «έτρεχε», μένοντας στην εκτός έδρας ισοπαλία (1-1) με τον Ατρόμητο. Ο «Δικέφαλος του Βορρά» προηγήθηκε με τον Ολιβέιρα στο 27’, ωστόσο ο Ατρόμητος ισοφάρισε στο 71′ με κεφαλιά του Κούεν.

Η ποιότητα και η κλάση του Χάμες Ροντρίγκες οδήγησαν τον Ολυμπιακό σε μία άνετη επικράτηση επί του Αστέρα Τρίπολης με 5-0. Οι Μπιέλ, Χάμες, Μπακαμπού, Γκάρι Ροντρίγκες και Μασούρας «υπέγραψαν» τα γκολ της νίκης για τον Ολυμπιακό απέναντι στην αρκαδική ομάδα που παρατάχθηκε στο «Γ. Καραϊσκάκης» με υπηρεσιακό τεχνικό τον Αλέξανδρο Μανιάτογλου, καθώς ο Άκης Μάντζιος θα αναλάβει επίσημα καθήκοντα από την Πέμπτη (29/12).