Αποχαιρέτησε το Euro 2024 με ήττα η Εθνική

Η εθνική ομάδα ήταν κακή απέναντι στην Τσεχία, γνωρίζοντας την ήττα με 29-20 στο Μόναχο, στο τελευταίο της παιχνίδι στο EURO 2024

51" χρόνος ανάγνωσης

Η εθνική ομάδα γνώρισε την ήττα από την Τσεχία με 29-20 στο τελευταίο της παιχνίδι για τον 6ο όμιλο στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα της Γερμανίας.

Ετσι, είπε «αντίο» στο Μόναχο με τρεις ήττες σε ισάριθμα παιχνίδια.

Με πολλά λάθη και άσχημα ποσοστά στην επίθεση, το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα πολύ γρήγορα έχασε την επαφή με το σκορ, με την Τσεχία να φθάνει με άνεση στην πρώτη της νίκη στο τουρνουά.

Αξίζει να σημειωθεί πως οι διεθνείς ολοκλήρωσαν το πρώτο ημίχρονο με 8/18 σουτ (44%), ενώ στα πρώτα 10 λεπτά στην επανάληψη η εθνική ομάδα πέτυχε μόνο ένα γκολ.

Τα πεντάλεπτα: 3-2, 5-3, 7-4, 9-6, 12-7, 15-8 (ημ.), 18-9, 20-9, 23-11, 25-14, 26-16, 29-20.

Τσεχία (Σαμπάτε): Μρκβα, Xρτσκα, Χρντλίσκα, Πίροχ 2/3, Γιόνας Πάτζελ 1/1, Στέρμπα 7/9, Κάσπαρεκ 4/8, Ρέιχλ 2/2, Τρκόφσκι 3/5, Χάβραν 1/1, Κλίμα 3/3, Βόιτεχ Πάτζελ 1/2, Σόλακ 4/7, Μορκόφσκι 1/1, Ζέμαν, Ρεζνίτσκι.

Ελλάδα (Ζαραβίνας): Παναγιώτου 0/2, Μπόσκος 4/6, Λιάπης 1/4, Μάλλιος 1/4, Μιχαηλίδης 1/2, Πασσιάς, Τόσκας 3/5, Μπουκοβίνας, Παπαβασίλης, Τζηράς 1/1, Κανδύλας, Παπαδιονυσίου 2/3, Αραμπατζής 1/4, Παπαντωνόπουλος 0/1, Σάββας 1/3, Κεδέρης 5/7.