Ο Σαποβάλοφ «λύγισε» τον Τσιτσιπά

Την ήττα από τον Ντένις Σαποβάλοφ υπέστη ο Τσιτσιπάς με 6-2, 6-4 και γνώρισε πρόωρο αποκλεισμό από το Miami Open

47" χρόνος ανάγνωσης

O Στέφανος Τσιτσιπάς, έχοντας αρκετά σκαμπανεβάσματα στην απόδοσή του, δεν μπόρεσε να βρει ρυθμό απέναντι στον Ντένις Σαποβάλοφ και γνώρισε την ήττα με 6-2, 6-4 μένοντας εκτός από τη συνέχεια του Miami Open.

Οι δύο τενίστες βρέθηκαν αρχικά στο κορτ την Παρασκευή αλλά έπαιξε μόλις τρία γκέιμ και εν συνεχεία η αναμέτρηση διεκόπη λόγω βροχής.

Ο Σαποβάλοφ ήταν εξαιρετικός στο σερβίς και πίεσε αφόρητα τον Ελληνα πρωταθλητή.

Είχε από χθες το προβάδισμα με 2-1 και δεν δυσκολεύθηκε να φτάσει στο 6-2. Στο δεύτερο σετ ο Καναδός συνέχισε την πίεση και προσπάθησε για το μπρέικ.

Ο Τσιτσιπάς χρειάστηκε να σβήσει οκτώ μπρέικ του αντιπάλου του στο 18λεπτο (!) τέταρτο γκέιμ για να μείνει προσωρινά όρθιος.

Ωστόσο, ο Σαποβάλοφ ήταν πιο αποτελεσματικός και πήρε τη νίκη.

Ο Ελληνας πρωταθλητής δεν είναι στην καλύτερη κατάσταση μετά τον τραυματισμό στη μέση.

Ο Καναδός στη φάση των «32» θα βρει τον νικητή του αγώνα ανάμεσα στον Ματέο Αρνάλντι και τον Αλεξάντερ Μπούμπλικ.