Αυτή η συνταγή είναι για όσους θέλουν να επιχειρήσουν να φιλετάρουν μπαρμπούνια ή που έχουν ψαρομανάβη που το αναλαμβάνει. Εδώ, τα μπαρμπούνια δεν τηγανίζονται, αλλά ψήνονται στο τηγάνι.
Δεν γίνονται βαριά, κρατούν την ωραία θαλασσινή γεύση τους, χωρίς τη λαδίλα του τηγανιού και χωρίς να χρειαστούν αλεύρωμα. Με τα κεφάλια και τα κόκαλά τους φτιάχνουμε έναν πλούσιο, συμπυκνωμένο ψαροζωμό, που θα δώσει στα μακαρόνια μας ουμάμι γεύση.
Διαβάστε αναλυτικά στον Γαστρονόμο