Μαγειρεύουμε σπιτικά, επιλέγουμε εποχικές πρώτες ύλες και ψωνίζουμε με πρόγραμμα ώστε να μην υπερβάλλουμε και να μην πετάμε τίποτα. Σε αυτό το πνεύμα, ετοιμάζουμε το εβδομαδιαίο μας συνταγολόγιο, από Δευτέρα έως Κυριακή. Το ετοιμάζουμε από την Παρασκευή ώστε να έχουμε όλον τον χρόνο να προμηθευτούμε τα υλικά μας, μια που το Σάββατο είναι η ημέρα που συνήθως κάνουμε τα ψώνια μας. Περιέχει τις βασικές ομάδες τροφίμων και είναι σύμφωνο με τις επιταγές των διατροφολόγων αλλά και σύμφωνο με την παράδοση και τις συνήθειες του ελληνικού νοικοκυριού. Μια φορά την εβδομάδα λοιπόν κόκκινο κρέας, 1 – 2 φορές πουλερικά, 2 – 3 λαχανικά και όσπρια και 1 – 2 φορές ψάρια και θαλασσινά. Και ένα γλυκό, γιατί (σχεδόν) κανείς δεν λέει όχι σε ένα γλυκό.
Δευτέρα – Μπουτάκια κοτόπουλου κρασάτα με μανιτάρια
Ξεκινάμε την εβδομάδα με μια εύκολη αλλά εντυπωσιακή συνταγή: Κρασάτα μπουτάκια κοτόπουλου με φρέσκα μυρωδικά και μανιτάρια, που γίνονται εύκολα σε μια κατσαρόλα. Ένας αφράτος πουρές και μια λαχανοσαλάτα με καρότο, τα ιδανικά συνοδευτικά τους.
Τρίτη – Καλαμάρια γιουβέτσι στην κατσαρόλα
Ένα αχνιστό, μελωμένο γιουβέτσι με τρυφερά καλαμαράκια που τώρα είναι και στην εποχή τους, είναι ό,τι πρέπει για ένα χορταστικό οικογενειακό γεύμα. Πράσινη σαλάτα εποχής και αφράτα κρίθινα παξιμάδια, το ιδανικό συνοδευτικό του.
Διαβάστε τη συνέχεια στο gastronomos.gr