Τα media παντού στον κόσμο πρέπει να επιζήσουν στον σκληρό ανταγωνισμό της αχανούς αγοράς των εντυπώσεων. Ακόμη και τα σοβαρά ΜΜΕ συχνά δεν αναγνωρίζουν στον εαυτό τους την πολυτέλεια να απέχουν από αυτό το χρηματιστήριο της προσοχής. Αυτό φαίνεται ότι έκανε και η «Κοριέρε ντε λα Σέρα», δημοσιεύοντας λαϊφστάιλ πόζες της υπόδικης ευρωβουλευτού με το μωρό της. Θα άξιζε να αναρωτηθεί κανείς τι κηρύγματα θα ακούγαμε από τους άμβωνες της δημοσιογραφικής «ορθοδοξίας» αν προέβαινε σε μια τέτοια δημοσίευση ένα σοβαρό ελληνικό Μέσο. Η ευθύνη βέβαια δεν είναι πρωτίστως εκείνου που φωτογραφίζει. Είναι και εκείνου που φωτογραφίζεται, επιστρατεύοντας τη σιλουέτα ενός παιδιού σαν εργαλείο αυτοθυματοποίησης και πολιτικό αλεξικέραυνο.
Στέντωρ