Πρώτα ο Ελευθέριος Βενιζέλος. Μετά ο Αρης Βελουχιώτης. Μετά ο Γλέζος, ο Ανδρέας Παπανδρέου, ο Κύρκος, ο Φλωράκης. Το μοντάζ που ένωσε αυτές τις ιστορικές προσωπικότητες καταλήγει στον Πολάκη. Το ερασιτεχνικής τεχνοτροπίας βίντεο που ανήρτησε ο ίδιος, προσκολλά την αυτού αψύτητα στη χορεία με τους άλλους εικονιζόμενους. Οχι, δεν πρόκειται για τρολιά. Η προσκόλληση έχει επιχειρηθεί προκειμένου να προπαγανδιστεί ο κίνδυνος ότι ο Πολάκης μπορεί, αν πέσει κι άλλο ο ΣΥΡΙΖΑ, να χάσει την έδρα στα Χανιά. Αλλά, όπως μας ειδοποιεί το βίντεο, η έδρα δεν είναι του Πολάκη. Είναι της «Αριστεράς της Δικαιοσύνης» και της «ελεύθερης και περήφανης ψυχής των Χανιωτών». Η εκλογική αποδοκιμασία του Πολάκη θα είναι δηλαδή για τους Χανιώτες κάτι σαν αποψύχωση. Σαν μεταφυσική αποτρίχωση.
Στέντωρ