Η Ελληνική Λύση του Βελόπουλου λέει στην ανακοίνωσή της ότι για τη στάση του Βρετανού πρωθυπουργού φταίει «η πολιτική του “δεδομένου και πρόθυμου συμμάχου”». Περίπου το ίδιο είπε και ο Γιώργος Τσίπρας: «Οταν είσαι δεδομένος», είπε, «σε υπολογίζουν λιγότερο» και ζήτησε να επιβάλει η Ελλάδα κυρώσεις στη Βρετανία. Δηλαδή; Να τους κάνουμε εμπάργκο; Να τους βομβαρδίσουμε; Να κρατήσουμε την αναπνοή μας; Η παρουσίαση της χοντράδας του Σούνακ ως αποτελέσματος του «ενδοτισμού» του Μητσοτάκη ήταν αναμενόμενο ότι θα ακουγόταν εν χορώ από το δεξί και το αριστερό άκρο του Κοινοβουλίου – από μαύρα και κόκκινα πρωτοσέλιδα. Δεν ήταν όμως όλες οι αντιδράσεις τόσο χολερικές. Εξαίρεση αποτέλεσε η γλυκιά νοσταλγία του προέδρου του ΠΑΣΟΚ που θυμήθηκε –τι άλλο;– την ένδοξη «τη δεκαετία του ’80 με την αείμνηστη Μελίνα Μερκούρη». Ενα κόμμα – αναδευτήρας συγκίνησης. Κόμμα – μουσείο κέρινων ομοιωμάτων.
Στέντωρ