Κύριε διευθυντά
Φανατικός αναγνώστης της «Καθημερινής», θα ήθελα να σας εκφράσω την αποδοκιμασία μου για τον υπότιτλο του ενθέτου «Ντοκουμέντα» της 19/7 «Ο Μουσταφά Κεμάλ Μαχμούτ Τζελαλεδδίν εφένδης» στο οποίο αναφέρεται: «Η ΤΡΑΓΩ∆ΙΑ ΤΗΣ ΣΤΑΜΠΟΥΛ ΚΑΙ Η ΚΩΜΩ∆ΙΑ ΤΗΣ ΑΓΚΥΡΑΣ».
Θεωρώ ότι η αναφορά της λέξης «Σταμπούλ» οφείλεται, μάλλον, σε αμέλεια ή ελλιπή επιμέλεια του τελικού κειμένου, αν και μου είναι δύσκολο να το πιστέψω για το επίπεδο της «Καθημερινής».
Πιθανώς και προφανώς, στο κείμενο του συγγραφέα να αναφέρεται έτσι, δεν παύει, όμως, να είναι κάτι απαράδεκτο για εμάς.
Σε όλο το κείμενο, όμως, αναφέρεται σαν «Κωνσταντινούπολη».
Εν πάση περιπτώσει, είναι κάτι αρνητικό.
Κάποιες λεπτομέρειες είναι πολύ σημαντικές.
Νικόλαος Μ. Μπάης