Κύριε διευθυντά
Στο εξαιρετικό του άρθρο σχετικά με τις προοπτικές της οδού Σταδίου, που δημοσιεύθηκε στην «Καθημερινή της Κυριακής» στις 24.4, ο ∆ημήτρης Ρηγόπουλος αναδεικνύει τον κίνδυνο «της υποταγής της Αθήνας στη μονοκαλλιέργεια του τουρισμού». Θα πρόσθετα ότι αυτό δεν ισχύει μόνο στην περίπτωση της πρωτεύουσας, αφού η οδός Σταδίου θα μπορούσε να είναι ο καθρέφτης της ελληνικής οικονομίας γενικά. Με τη χαίνουσα πληγή του ερειπίου του συγκροτήματος καταστημάτων των δύο κινηματογράφων «Αττικόν» και «Απόλλων», που πυρπολήθηκε τον Φεβρουάριο του 2012, να μας θυμίζει καθημερινά τη βαθιά θεσμική και λειτουργική παθογένεια του ελληνικού κράτους το οποίο, μεταξύ άλλων, απέτυχε να εντοπίσει και να τιμωρήσει τους εμπρηστές-δολοφόνους της Marfin. Αυτή η παθογένεια παραμένει, δυστυχώς, ανίατη παρά τον όποιο οικονομικό καλλωπισμό επιτρέπει το τουριστικό συνάλλαγμα.