Κύριε διευθυντά
Σε απάντηση της επιστολής του κ. Κων/νου Παπαχρόνη της 5/3/2024, που σχολίασε δική μου επιστολή που δημοσιεύσατε την 22/2/2024 για τον Τραμπ, έχω να παρατηρήσω τα εξής:
Δεν είναι σημαντικό κατά τον κ. Παπαχρόνη το γεγονός ότι επί Τραμπ δεν έγινε πόλεμος στην Ουκρανία και στο Ισραήλ με χιλιάδες νεκρούς και πρόσφυγες όπως τώρα; Οτι επί Τραμπ οι Χούθι της Υεμένης δεν παρενοχλούσαν τη διεθνή ναυσιπλοΐα;
Ο νυν πρόεδρος των ΗΠΑ όπως και οι προκάτοχοι του Τραμπ, ειδικά από το 1991 και μετά, όλο πολέμους κάνουν ή προκαλούν, όπου σκοτώνονται φτωχοί λαοί, καταστρέφονται χώρες, προκαλώντας προσφυγικό τσουνάμι στην Ευρώπη, παραμένοντας εσαεί ατιμώρητοι. Το Δικαστήριο της Χάγης αυτούς δεν τους ενοχλεί. Γιατί; Δύο μέτρα και δύο σταθμά; Αντίθετα, στις ΗΠΑ διώκουν συνεχώς τον Τραμπ με αναπόδεικτες κατηγορίες. Πιστεύω ειλικρινά ότι αν επανεκλεγεί ο σημερινός πρόεδρος των ΗΠΑ κινδυνεύουμε σοβαρότατα με πυρηνικό όλεθρο. Ηδη οι απειλές του ΝΑΤΟ για αποστολή στρατιωτών στην Ουκρανία είναι πολύ κακός οιωνός.