Κύριε διευθυντά
Ενώπιον του Ανωτάτου Ειδικού ∆ικαστηρίου εκκρεμεί ένσταση κατά του κύρους της εκλογής βουλευτών του πολιτικού κόμματος Σπαρτιάτες. Η υπόθεση συζητήθηκε ήδη και αναμένεται η απόφαση του ∆ικαστηρίου. Λόγω της πολιτικής σημασίας του ζητήματος, από την κατάθεση της ένστασης, λίγες μέρες μετά τις εκλογές του Ιουνίου 2023 έως και σήμερα, συζητείται δημοσίως και κατ’ επανάληψη τι μέλλει γενέσθαι: Αν ακυρωθεί η εκλογή τους, ως επικρατέστερο «σενάριο» προβλέπεται στον δημόσιο διάλογο ότι οι έδρες των Σπαρτιατών, η εκλογή των οποίων θα ακυρωθεί, θα κατανεμηθούν στα λοιπά κόμματα, κατά την αναλογία της εκλογικής τους δύναμης. Η ακύρωση της εκλογής τους, αν αποφασισθεί από το ∆ικαστήριο, θα γίνει, διότι το κόμμα Σπαρτιάτες κακώς (μη νομίμως) συμμετέσχε στις εκλογές, βάσει του άρθρου 32 του κώδικα της εκλογικής νομοθεσίας (Π.∆. 26/2012, όπως ισχύει), αφού ο πραγματικός ηγέτης του είναι ο αποκλεισθείς Ηλίας Κασιδιάρης.
Χαρά μεγάλη φαίνεται ότι έχει προκληθεί στους ωφελούμενους αναπληρωματικούς βουλευτές των άλλων κομμάτων που θα καταλάβουν τις έδρες των Σπαρτιατών, των οποίων η εκλογή θα ακυρωθεί (αν ακυρωθεί). Ομως, «η αλήθεια ελευθερώσει αυτούς», έστω κι αν αποτελεί ανάσχεση στην πρόσκαιρη χαρά τους και στην πρόσκαιρη χαρά των κομμάτων τους: Την αλήθεια ορίζει το άρθρο 32 παρ. 2 του νόμου περί Ανωτάτου Ειδικού Δικαστηρίου (ν. 345/1976): Το Δικαστήριο διατάσσει την επανάληψη της ψηφοφορίας στην εκλογική ή στις εκλογικές περιφέρειες ή σε όλες τις εκλογικές περιφέρειες της χώρας, μεταξύ των συνδυασμών και των υποψηφίων που νομίμως ανακηρύχθηκαν. Αυτή η διάταξη του άρθρου 32 παρ. 2 του ν. 345/1976 είναι η, κατά τη γνώμη μου, εφαρμοστέα, διότι αν γίνει δεκτή η ένσταση, τότε θα πρόκειται για παράβαση περί την «ενέργεια» της εκλογής (άρθρα 58 και 100 του Συντάγματος), η οποία εκτείνεται σε όλες τις προπαρασκευαστικές πράξεις της εκλογής, άρα και στην προπαρασκευαστική πράξη της ανακήρυξης των συνδυασμών και των υποψηφίων.