Σύσκεψη στα κεντρικά γραφεία της Νέας Δημοκρατίας έγινε την Πέμπτη το απόγευμα με «οικοδεσπότες» τον Παύλο Μαρινάκη, τον επικεφαλής του προεκλογικού αγώνα Νίκο Παναγιωτόπουλο και τη γραμματέα Μαρία Συρεγγέλα και… καλεσμένους –είτε με φυσική παρουσία είτε διαδικτυακά– τους βουλευτές, τους υποψήφιους ευρωβουλευτές και τα μέλη της Πολιτικής Επιτροπής. Στόχος, να κωδικοποιηθούν τα βασικά μηνύματα ενόψει εκλογών και να γίνει και ένα μίνι φροντιστήριο για τις εμφανίσεις στα μέσα ενημέρωσης, κάτι που κρίθηκε απαραίτητο. Το ενδιαφέρον ωστόσο ήταν η ρητή εντολή προς τα στελέχη και τους υποψηφίους του κόμματος να αποφύγουν τους τσακωμούς και την τοξικότητα.
Το κρυφό ποσοστό του ΣΥΡΙΖΑ
Με αφορμή αυτό που σας έγραφα χθες, πως ο ΣΥΡΙΖΑ έχει πολύ ρευστή εκλογική βάση, που μπορεί να τον φέρει από το 12% έως το 19%, δέχθηκα μια έξτρα και πολύ ενδιαφέρουσα πληροφορία. Δημοσκόπος μού είπε πως βρίσκει ένα ποσοστό 20%-25% που δηλώνει ότι «μπορεί να ψηφίσει ΣΥΡΙΖΑ» και είτε δεν ανήκει σε κανένα κόμμα είτε δεν είχε πάει να ψηφίσει στις τελευταίες εκλογές. Το ποσοστό είναι εντυπωσιακό και επιβεβαιώνει ότι ο ΣΥΡΙΖΑ κινείται σε αχαρτογράφητα νερά.
Ζήτησε χαρτί
Διευρυμένη σύσκεψη με τους αυτοδιοικητικούς και τα κομματικά στελέχη είχε στο δημαρχείο της Χίου ο Κυριάκος Μητσοτάκης. Εκεί, ο δήμαρχος Γιάννης Μαλαφής του έθεσε το μείζον πρόβλημα της έλλειψης γιατρών και οδηγών ασθενοφόρων, λέγοντας πως δεν έρχεται κανείς στο νησί. Ο δήμαρχος μάλιστα ζήτησε να έχει το δικαίωμα ο κάθε δήμος να δίνει έξτρα κίνητρα σε κάποιον που θα έρθει στο νησί, με τον πρωθυπουργό να ακούει με ενδιαφέρον την πρόταση και να ζητάει να την καταθέσει και γραπτά.
«Μετακόμιση» Κυρανάκη
Σε πέντε (!) συνολικά νομούς της Βορείου Ελλάδος θα βρεθεί ο Κωνσταντίνος Κυρανάκης το επόμενο διάστημα. Αν συνυπολογιστεί και η μετάβασή του στην Κρήτη, που θα γίνει όμως με αφορμή κυβερνητικές υποχρεώσεις, αλλά και οι περιοδείες του στην εκλογική του περιφέρεια, τα νότια της Αθήνας, τότε γίνεται αντιληπτό πως ο 37χρονος υφυπουργός θα καταγράψει ένα άτυπο ρεκόρ επισκέψεων στην προεκλογική περίοδο. Ρώτησα κυβερνητικό στέλεχος γιατί του χρεώθηκαν τόσο πολλές περιοδείες και η απάντηση ήταν ολίγον κυνική: «Είναι νέος, αντέχει και είναι… δεξιός». Ειδικά το τελευταίο μάλλον παίζει τον βασικότερο λόγο της «μετακόμισής» του στη Μακεδονία.
Αρρενωπά… κομπολόγια
Κριτική για την «κομπολογιά» που κρατούσε στα χέρια του κατά την επίσκεψή του στα Χανιά δέχθηκε ο Νίκος Ανδρουλάκης. Το κομπολόι, άλλοτε σύμβολο «αρρενωπότητας», «μαγκιάς» ή και «χαλαρής διάθεσης», ξένισε πολλούς ως μη συμβατό με πολιτικό αρχηγό που πρέπει να είναι πιο «comme il faut» και πολιτικώς ορθός. Στο ΠΑΣΟΚ έπεσαν από τα σύννεφα με τα σχόλια για ένα κομπολόι, με συνεργάτη του προέδρου του κόμματος να σχολιάζει κατά την περιοδεία ότι «ο πρόεδρος από την εποχή που έκοψε το τσιγάρο έχει συχνά κομπολόι στα χέρια», προσθέτοντας πως «όσοι δεν ασχολούνται με το “πόθεν έσχες” του Κασσελάκη, βρήκαν θέμα στο κομπολόι του Ανδρουλάκη».