ΠΟΛΙΤΙΚΗ

Τα ονόματα των νέων γενικών γραμματέων των υπουργείων

Ανακοινώθηκαν από το Γραφείο του Πρωθυπουργού τα ονόματα των
γενικών γραμματέων που τοποθετούνται σε 14 υπουργεία, μετά από
έντατικές διαβουλεύσεις ανάμεσα στους εκπροσώπους των κομμάτων, ΝΔ
ΠΑΣΟΚ και ΔΗΜΑΡ, που στηρίζουν την κυβέρνηση.

Από τον κατάλογο των νέων γενικών γραμματέων προκύπτει ότι στη θέση
τους παραμένουν, στο υπουργείο Οικονομικών ο Χάρης Θεοχάρης, στο
υπουργείο Ανάπτυξης ο γενικός γραμματέας Εμπορίου Στέφανος
Κομνηνός, στο υπουργείο Παιδείας ο γενικός γραμματέας Θρησκευμάτων
Θανάσης Καλαϊτζής, στο πρώην υπουργείο Πολιτισμού η Λίνα Μενδώνη,
στο ΥΠΕΚΑ ο γενικός γραμματέας Ενέργειας Κώστας Μαθιουδάκης, στο
υπουργείο Εργασίας και Κοινωνικής Ασφάλισης και Πρόνοιας οι κυρίες
Αννα Στρατινάκη, Εφη Μπέκου (Πρόνοιας) και Αννα Δελαπόρτα (για τα
κοινοτικά κονδύλια), στο υπουργείο Δικαιοσύνης ο Νίκος
Κανελλόπουλος, ενώ επιστρέφει στο υπουργείο Διοικητικής
Μεταρρύθμισης ο μέχρι σήμερα γενικός γραμματέας Ενημέρωσης Δημήτρης
Στεφάνου.

Σύμφωνα με την τελική λίστα η κατανομή των θέσεων είναι αναλογική
με τη δύναμη των κομμάτων που στηρίζουν την κυβέρνηση.

ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΩΝ

1.Γενική Γραμματεία Υπουργείου Κασκαρέλης Βασίλης

2.Γενική Γραμματεία Διεθνών Οικονομικών Μίχαλος Παναγιώτης

Σχέσεων και Αναπτυξιακής Συνεργασίας

3.Γενική Γραμματεία Ευρωπαϊκών Υποθέσεων Καλογερόπουλος
Αριστείδης

ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΩΝ

1.Γενική Γραμματεία Υπουργείου Μέργος Γιώργος

2.Γενική Γραμματεία Πληροφοριακών Συστημάτων Θεοχάρης Χάρης

3.Γενική Γραμματεία Δημοσιονομικής Πολιτικής Παπακωνσταντίνου
Χριστίνα

4.Γενική Γραμματεία Δημόσιας Περιουσίας Γούναρης Αβραάμ

ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΕΣΩΤΕΡΙΚΩΝ

1.Γενική Γραμματεία Υπουργείου Ιωαννίδης Γιάννης

2.Γενική Γραμματεία Πληθυσμού και Συρίγος ’γγελος

Κοινωνικής Συνοχής

3.Γενική Γραμματεία Ισότητας των Φύλων Ζέτα Μακρή

ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΔΙΟΙΚΗΤΙΚΗΣ ΜΕΤΑΡΥΘΜΙΣΗΣ ΚΑΙ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΗΣ
ΔΙΑΚΥΒΕΡΝΗΣΗΣ

1.Γενική Γραμματεία Δημόσιας Διοίκησης Στεφάνου Δημήτρης

και Ηλεκτρονικής Διακυβέρνησης

2.Γενική Γραμματεία Εθνικού Κέντρου Αναγνωστοπούλου ’ννα

Δημόσιας Διοίκησης

ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΑΝΑΠΤΥΞΗΣ

1.Γενική Γραμματεία Υπουργείου Τσόκας Σεραφείμ

2.Γενική Γραμματεία Δημοσίων Επενδύσεων (ΕΣΠΑ)Γιαννούσης
Γιάννης

3.Γενική Γραμματεία Τηλεπικοινωνιών & Ταχυδρομείων Δασκαλάκης
Μενέλαος

4.Γενική Γραμματεία Εμπορίου Κομνηνός Στέφανος

5.Γενική Γραμματεία Βιομηχανίας Ευσταθόπουλος Σπύρος

6.Γενική Γραμματεία Καταναλωτή Στεργίου Γιώργος

7.Γενική Γραμματεία Δημοσίων Έργων Σιμόπουλος Στράτος

8.Γενική Γραμματεία Μεταφορών Σταθόπουλος Νίκος

9.Γενική Γραμματεία Έρευνας και Τεχνολογίας Μάγκλαρης Βασίλης

10.Γενική Γραμματεία Στρατηγικών & Ιδιωτικών ΕπενδύσεωνΣελέκος
Πέτρος

ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΠΑΙΔΕΙΑΣ ΘΡΗΣΚΕΥΜΑΤΩΝ ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΥ ΑΘΛΗΤΙΣΜΟΥ

1.Γενική Γραμματεία Υπουργείου Κυριαζής Θανάσης

2.Γενική Γραμματεία Θρησκευμάτων Καλαϊτζής Γιώργος

3.Γενική Γραμματεία Πολιτισμού Μενδώνη Στέλλα

4.Γενική Γραμματεία Αθλητισμού Γιαννακίδου Κυριακή

5.Γενική Γραμματεία Δια Βίου Μάθησης Καράτζολα Ελένη

6.Γενική Γραμματεία Νέας Γενιάς Κανελλόπουλος Παναγιώτης

ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝΤΟΣ ΕΝΕΡΓΕΙΑΣ ΚΑΙ ΚΛΙΜΑΤΙΚΗΣ ΑΛΛΑΓΗΣ

1.Γενική Γραμματεία Υπουργείου Ευαγγελίδου Μάρω

2.Γενική Γραμματεία Χωροταξίας και

Αστικού Περιβάλλοντος Αλεξιάδης Σωκράτης

3.Γενική Γραμματεία Ενέργειας και Μαθιουδάκης Κώστας

Κλιματικής Αλλαγής

ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΕΡΓΑΣΙΑΣ ΚΟΙΝΩΝΙΚΗΣ ΑΣΦΑΛΙΣΗΣ ΚΑΙ ΠΡΟΝΟΙΑΣ

1.Γενική Γραμματεία Υπουργείου Στρατινάκη ’ννα

2.Γενική Γραμματεία Πρόνοιας Μπέκου Ευθυμία

3.Γενική Γραμματεία Κοινωνικών Ασφαλίσεων Κοκκόρης Παναγιώτης

4.Γενική Γραμματεία Διαχείρισης Κοινοτικών Δελαπόρτα ’ννα

και ’λλων Πόρων

ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΥΓΕΙΑΣ

1.Γενική Γραμματεία Υπουργείου Καλλίρης Πελοπίδας

2.Γενική Γραμματεία Δημόσιας Υγείας Παπανικολάου Χριστίνα

ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΑΓΡΟΤΙΚΗΣ ΑΝΑΠΤΥΞΗΣ ΚΑΙ ΤΡΟΦΙΜΩΝ

1. Γενική Γραμματεία Υπουργείου Κορασίδης Μόσχος

2. Γενική Γραμματεία Αγροτικής Πολιτικής & Μελάς Δημήτρης

Διεθνών Σχέσεων

ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΔΙΚΑΙΟΣΥΝΗΣ ΔΙΑΦΑΝΕΙΑΣ ΚΑΙ ΑΝΘΡΩΠΙΝΩΝ ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΩΝ

1.Γενική Γραμματεία Υπουργείου Κανελλόπουλος Νικόλας

2.Γενική Γραμματεία Διαφάνειας και Σούρλας Γιώργος

Ανθρωπίνων Δικαιωμάτων

ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΔΗΜΟΣΙΑΣ ΤΑΞΗΣ ΚΑΙ ΠΡΟΣΤΑΣΙΑΣ ΤΟΥ ΠΟΛΙΤΗ

1.Γενική Γραμματεία Υπουργείου Ανδρεουλάκος Θανάσης

2.Γενική Γραμματεία Πολιτικής Προστασίας Γεωργιάδης Πάτροκλος

ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΤΟΥΡΙΣΜΟΥ

1. Γενική Γραμματεία Υπουργείου Λιάσκος Τάσος

2. Γενική Γραμματεία Ολυμπιακής Αξιοποίησης Πυργιώτης Γιάννης

ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΝΑΥΤΙΛΙΑΣ

1.Γενική Γραμματεία Υπουργείου Μπούσιος Θανάσης

2.Γενική Γραμματεία Λιμένων & Μουτζούρης Κώστας

Λιμενικής Πολιτικής

3.Γενική Γραμματεία Ασφάλειας Χριστόπουλος Θανάσης

Ναυσιπλοΐας

4. Γενική Γραμματεία Αιγαίου & Σπιλάνης Γιάννης

Νησιωτικής Πολιτικής


Πηγή: ΑΜΠΕ