Σε συνεκπαίδευση τύπου PASSEX (Passing Exercise) συμμετείχαν η φρεγάτα του Πολεμικού Ναυτικού ΥΔΡΑ και η γερμανική φρεγάτα FGS BAYERN, η οποία διεξήχθη στην ευρύτερη θαλάσσια περιοχή ανατολικά της Κρήτης.
![Πολεμικό Ναυτικό: Εικόνες από τη συμμετοχή της φρεγάτας ΥΔΡΑ στη συνεκπαίδευση Ελλάδας – Γερμανίας-1](https://www.kathimerini.gr/wp-content/uploads/2021/08/24590286.jpg?1629297068022)
Κατά την διάρκεια της συνεκπαίδευσης, εκτελέστηκαν αντικείμενα σύνθεσης και ανταλλαγής τακτικής εικόνας περιοχής, επικοινωνιών, καθώς και προχωρητικοί ελιγμοί.
![Πολεμικό Ναυτικό: Εικόνες από τη συμμετοχή της φρεγάτας ΥΔΡΑ στη συνεκπαίδευση Ελλάδας – Γερμανίας-2](https://www.kathimerini.gr/wp-content/uploads/2021/08/24590284.jpg?1629297245786)
![Πολεμικό Ναυτικό: Εικόνες από τη συμμετοχή της φρεγάτας ΥΔΡΑ στη συνεκπαίδευση Ελλάδας – Γερμανίας-3](https://www.kathimerini.gr/wp-content/uploads/2021/08/24590285.jpg?1629297227994)
Η εν λόγω συνεκπαίδευση συνέβαλε στην προαγωγή του επιπέδου της επιχειρησιακής ετοιμότητας, μαχητικής ικανότητας και συνεργασίας των συμμετεχόντων σε διμερές και συμμαχικό πλαίσιο, όπως σημειώνεται στην ανακοίνωση του ΓΕΕΘΑ.