Διήμερη επίσημη επίσκεψη στη Γερμανία πραγματοποίησε ο Αρχηγός του Γενικού Επιτελείου Στρατού, Αντιστράτηγος Γεώργιος Καμπάς μετά από πρόσκληση του ομολόγου του Αρχηγού Στρατού της Γερμανίας, Αντιστράτηγου Jörg Vollmer.
![Επίσημη επίσκεψη του Αρχηγού ΓΕΣ στη Γερμανία-1](https://www.kathimerini.gr/resources/toolip/img/2019/05/29/2.jpg)
Ο Αρχηγός ΓΕΣ, επισκέφθηκε το Κέντρο Στρατιωτικής Εκπαίδευσης καθώς και το Γερμανικό Κοινοβούλιο.
![Επίσημη επίσκεψη του Αρχηγού ΓΕΣ στη Γερμανία-2](https://www.kathimerini.gr/resources/toolip/img/2019/05/29/3.jpg)
Κατά την επίσκεψή του συζητήθηκαν θέματα αμοιβαίου ενδιαφέροντος στα πεδία συνεργασίας των Στρατών Ξηράς Ελλάδας και Γερμανίας όπως η οργάνωση Μονάδων και Σχηματισμών ταχείας αντίδρασης, η εκπαίδευση πληρωμάτων ελικοπτέρων, η εκπαίδευση τμημάτων σε συνθήκες που προσομοιάζουν τις πραγματικές καθώς και προγραμμάτων που εντάσσονται στο πλαίσιο της Μόνιμης Διαρθρωμένης Συνεργασίας της ΕΕ (προγράμματα PESCO).
![Επίσημη επίσκεψη του Αρχηγού ΓΕΣ στη Γερμανία-3](https://www.kathimerini.gr/resources/toolip/img/2019/05/29/4.jpg)
Το πρόγραμμα της επίσκεψης περιελάμβανε επίσης επίδειξη συστημάτων υψηλής τεχνολογίας ενώ καθ’ όλη τη διάρκεια της επίσκεψης ο Αρχηγός συνοδευόταν από τον Ακόλουθο Άμυνας της Ελλάδος στη Γερμανία.
![Επίσημη επίσκεψη του Αρχηγού ΓΕΣ στη Γερμανία-4](https://www.kathimerini.gr/resources/toolip/img/2019/05/29/5.jpg)