Μουντιάλ 2022: Στην πρώτη θέση του τρίτου ομίλου η Σαουδική Αραβία

Η Σαουδική Αραβία ήταν η κερδισμένη της πρώτης αγωνιστικής του τρίτου ομίλου του Μουντιάλ

47" χρόνος ανάγνωσης

Η Σαουδική Αραβία ήταν η κερδισμένη της πρώτης αγωνιστικής του τρίτου ομίλου του Μουντιάλ. Η ομάδα του Ερβέ Ρενάρ επιβλήθηκε με 2-1 της Αργεντινής σε μία από τις μεγαλύτερες εκπλήξεις στην ιστορία της διοργάνωσης.

Η ομάδα του Λιονέλ Σκαλόνι προηγήθηκε με εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Μέσι. Οι Σαουδάραβες, όμως, δεν παράτησαν το ματς και έκαναν την μεγάλη ανατροπή στο δεύτερο ημίχρονο, με την κυβέρνηση της χώρας να κηρύττει αργία την Τετάρτη για να γιορταστεί η μεγάλη νίκη.

Στο άλλο ματς του ομίλου το Μεξικό με την Πολωνία έμειναν στο 0-0 σε έναν αγώνα με λίγες καλές φάσεις. Ο τερματοφύλακας Οτσόα απέκρουσε πέναλτι του Λεβαντόφσκι στο δεύτερο ημίχρονο.