Κολύμβηση: Χάλκινο μετάλλιο ο Βαζαίος

Ο Ανδρέας Βαζαίος τερμάτισε στην 3η θέση στα 100μ. μικτή ατομική, κατακτώντας το χάλκινο μετάλλιο

48" χρόνος ανάγνωσης

Το τρίτο μετάλλιο για την Ελλάδα στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα κολύμβησης σε 25άρα πισίνα κατέκτησε ο Ανδρέας Βαζαίος.

Ο Ελληνας πρωταθλητής ήταν 3ος στα 100μ. μικτής ατομικής την τελευταία ημέρα των αγώνων και κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο.

Ο Βαζαίος έφτασε τα 10 μετάλλια στην ιστορία της διοργάνωσης, το τέταρτο σε αυτό το αγώνισμα και το δεύτερο στο Οτοπένι της Ρουμανίας, καθώς την πρώτη ημέρα είχε ανέβει ξανά στο βάθρο με την ομάδα 4Χ50μ. ελεύθερο.

Ο Ελληνας πρωταθλητής πέρασε στην 3η θέση, όπου και τερμάτισε με επίδοση 51.91, αφήνοντας εκτός βάθρου τον Ιταλό Τζοβάνι Ιτζο με 51.99.

Το χρυσό μετάλλιο κατέκτησε ο Αυστριακός Μπέρναρντ Ρεϊτσχάμερ με επίδοση 51.39, ενώ τη δεύτερη θέση κατέκτησε ο Ελβετός Νόε Πόντι με 51.62.

Χθες, η Αννα Ντουντουνάκη κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο κάνοντας παράλληλα πανελλήνιο ρεκόρ στα 100 μ. πεταλούδα.

Η πρωταθλήτρια κολύμπησε την απόσταση σε 55.98, επίδοση που αποτελεί πανελλήνιο ρεκόρ, και πρόσθεσε στη συλλογή της το 4ο μετάλλιο από ευρωπαϊκά πρωταθλήματα 25άρας πισίνας.