Eurobasket: Με το δεξί η εθνική του Σπανούλη, 72-64 την Τσεχία

Νικηφόρα ήταν η πρεμιέρα της Εθνικής Ανδρών στον 6ο προκριματικό όμιλο για το Eurobasket 2025

1' 38" χρόνος ανάγνωσης

Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα επικράτησε επί της Τσεχίας στο κατάμεστο ΣΕΦ, στέφοντας με επιτυχία το ντεμπούτο του Βασίλη Σπανούλη στην τεχνική ηγεσία της «γαλανόλευκης» και μπαίνοντας «με το δεξί» στον 6ο προκριματικό όμιλο για το Eurobasket 2025.

Το φαληρικό στάδιο υποδέχτηκε την Εθνική Ανδρών για πρώτη φορά μετά από το Μουντομπάσκετ του 1998 και 12.439 φίλοι της «επίσημης αγαπημένης» έδωσαν το «παρών», βλέποντας την ελληνική ομάδα να επικρατεί της Τσεχίας με 72-64.

Η Ελλάδα έκανε το πρώτο βήμα για την πρόκριση στην τελική φάση του EuroBasket 2025, στο ντεμπούτο του Βασίλη Σπανούλη. Ο Ντίνος Μήτογλου ηγήθηκε επιθετικά, ο Τόμας Γουόκαπ ήταν εξαιρετικός σε άμυνα και επίθεση, ενώ η πολύ δυνατή στην άμυνα στην τελευταία περίοδο, υπήρξε καθοριστική για το τελικό αποτέλεσμα.

Η ελληνική ομάδα ήταν άστοχη πίσω από τα 6μ.75, ωστόσο, η άμυνα λειτούργησε με μπροστάρη τον Γουόκαπ. Παρ’ όλα αυτά, η Τσεχία έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο μπροστά στο σκορ με 12-15. Η Εθνική συμπλήρωσε πέντε λεπτά χωρίς καλάθι και η Τσεχία προηγήθηκε 14-21, με τον Πετέρκα στο 12’, πριν από το ελληνικό ξέσπασμα. Ενα σερί 7-0 με μπροστάρη Μήτογλου, Γουόκαπ, έφερε την ισοφάριση και κάπου εκεί οι παίκτες του Σπανούλη πήραν τα πάνω τους.

Η Εθνική πήγε στα αποδυτήρια με το υπέρ της 32-31, παίρνοντας τους 28 πόντους από τους Μήτογλου (14π., 5/9 δίπ., 6ριμπ.), Παπανικολάου (9π., 4/6 δίπ.) και Γουόκαπ (5π., 4ριμπ., 4ασ.) ενώ η αμυντική λειτουργία ανάγκασε τους Τσέχους σε αναλογία 10/9, σε ασίστ και λάθη.

Η Τσεχία βρήκε λύσεις με το μακρινό σουτ, πέτυχε τρία σερί τρίποντα και με επιμέρους σκορ 1-9, προηγήθηκε με 33-40 στις αρχές της τρίτης περιόδου. Ωστόσο, με μπροστάρη τον Μωραϊτη, η τρίτη περίοδος έκλεισε στο 53-50 για την Ελλάδα.

Το τρίποντο του Χαραλαμπόπουλου ανέβασε τη διαφορά στο +8 (58-52, 33’) για την ελληνική ομάδα που διατηρούσε σταθερά το προβάδισμα με όπλο την σκληράδα στην άμυνα. Η Ελλάδα ήταν καλύτερη, καθώς έφτασε στη νίκη με 72-64, μπαίνοντας ιδανικά στα προκριματικά.

Τα δεκάλεπτα: 12-15, 32-31, 53-50, 72-64