Το ιστιοφόρο «Belem» που μεταφέρει τη φλόγα των Ολυμπιακών Αγώνων με προορισμό τη Μασσαλία, διέσχισε τη διώρυγα της Κορίνθου.
Αυτή είναι η δεύτερη φορά που η Ολυμπιακή Φλόγα ταξιδεύει διά θαλάσσης με τελικό σταθμό τη Γαλλία όπου θα διεξαχθούν οι Ολυμπιακοί Αγώνες το ερχόμενο καλοκαίρι. Η πρώτη ήταν το 1960, όταν η Ολυμπιακή Φλόγα ταξίδεψε στη Ρώμη.
![Το ιστιοφόρο Belem με την Ολυμπιακή Φλόγα διέσχισε τη διώρυγα της Κορίνθου-1](https://www.kathimerini.gr/wp-content/uploads/2024/04/%CE%A3%CF%84%CE%B9%CE%B3%CE%BC%CE%B9%CE%BF%CC%81%CF%84%CF%85%CF%80%CE%BF-%CE%BF%CE%B8%CE%BF%CC%81%CE%BD%CE%B7%CF%82-2024-04-28-6-20-09-%CE%BC%CE%BC.png?1714318570376)
![Το ιστιοφόρο Belem με την Ολυμπιακή Φλόγα διέσχισε τη διώρυγα της Κορίνθου-2](https://www.kathimerini.gr/wp-content/uploads/2024/04/%CE%A3%CF%84%CE%B9%CE%B3%CE%BC%CE%B9%CE%BF%CC%81%CF%84%CF%85%CF%80%CE%BF_%CE%BF%CE%B8%CE%BF%CC%81%CE%BD%CE%B7%CF%82_2024-04-28_6-20-26_%CE%BC%CE%BC.png?1714318609939)
Tο ιστορικό, τρικάταρτο γαλλικό ιστιοφόρο «Belem» με ιστορία 128 χρόνων αναχώρησε το Σάββατο από τον Πειραιά και το ταξίδι του έως τη Μασσαλία θα διαρκέσει περίπου 12 μέρες.
Το πλήρωμα που θα μεταφέρει την Ολυμπιακή Φλόγα στο λιμάνι της Μασσαλίας συνοδεύει η φοιτήτρια Αναστασία Σκιαδά.
![Το ιστιοφόρο Belem με την Ολυμπιακή Φλόγα διέσχισε τη διώρυγα της Κορίνθου-3](https://www.kathimerini.gr/wp-content/uploads/2024/04/%CE%A3%CF%84%CE%B9%CE%B3%CE%BC%CE%B9%CE%BF%CC%81%CF%84%CF%85%CF%80%CE%BF-%CE%BF%CE%B8%CE%BF%CC%81%CE%BD%CE%B7%CF%82-2024-04-28-6-20-17-%CE%BC%CE%BC.png?1714318646704)