Είναι το έτος 1922 και στην πλατεία απέναντι από τη Βασιλική του Αγίου Μάρκου στο κέντρο του Ηρακλείου, τα τέσσερα μαρμαρωμένα λιοντάρια της κρήνης και μια ντουζίνα περιστέρια που αναπαύονται στα κεφάλια και στη χαίτη τους ρουφάνε άξαφνα μια απρόσμενη μυρωδιά, από την πρώτη πρώτη μπουγάτσα που ξεφουρνίζεται στο νεοαφιχθέν κατάστημα, ακριβώς απέναντί τους. Μπροστά στην Κρήνη Μοροζίνι, που εγκαινιάστηκε στις 25 Απριλίου του 1628 από τον Βενετό Δόγη Φραγκίσκο Μοροζίνι, ένας Αρμένιος άνοιξε δουλειές.
Διαβάστε τη συνέχεια στον Γαστρονόμο