«Αυτά τα μπακιρένια μπασίμια που βλέπεις τα φέρανε μαζί τους οι παππούδες μας από την Κωνσταντινούπολη το 1945. Είναι τα ίδια που χρησιμοποιούσαν εκεί, ο χαλκός δεν χαλάει ποτέ, το μόνο που κάνουμε είναι να τα γανώνουμε», μου λέει ο Γιώργος Λουκάς στο εργαστήριο της οικογενειακής επιχείρησης στη Μενεμένη Θεσσαλονίκης. Είναι λίγες μέρες πριν από την Καθαρά Δευτέρα και η πόρτα ανοίγει συνέχεια. Πελάτες, ιδιώτες και καταστηματάρχες έρχονται να αγοράσουν χαλβά, είτε τις συσκευασίες του 1 κιλού για το σπίτι είτε τα δεκάκιλα που προορίζονται για καταστήματα λιανικής πώλησης, παντοπωλεία, ζαχαροπλαστεία, καταστήματα ξηρών καρπών.
Διαβάστε τη συνέχεια στον Γαστρονόμο.