Χριστόφορος Πέσκιας: Μια φουκού κι ένα τραγούδι
Στην Κύπρο μετά την εισβολή, ένα τραγούδι που είχε γίνει πολύ δημοφιλές ήταν ένα που έλεγε: «Πηδάει η φωτιά κι οι σούβλες έτοιμες και αυτός ολόρθος μένει». Οι στίχοι είναι νομίζω του Καζαντζάκη. Εμείς τότε χαριτολογώντας λέγαμε ότι το τραγούδι μάς αρέσει, όχι γιατί μας θυμίζει τα βάσανά μας ή γιατί μιλάει για τη λευτεριά που τόσο ποθούσαμε, αλλά επειδή έλεγε ότι «οι σούβλες ήταν έτοιμες». Η σούβλα (το BBQ) είναι στο DNA μας. Θυμάμαι ακόμα ότι αρκετές Κυριακές τα καλοκαίρια πριν από την εισβολή πηγαίναμε στο Μπογάζι (παραλία προς τον δρόμο για το Ριζοκάρπασο). Ο μπαμπάς στο αυτοκίνητο είχε πάντα μια φουκού. Μια-δυο φορές, θυμάμαι, ψήσαμε χταπόδι.
Διαβάστε τη συνέχεια στον Γαστρονόμο