Οι Ελληνες αγοράζουν σήμερα τις τηλεπικοινωνιακές υπηρεσίες σε τιμές διπλάσιες από αυτές που πληρώνουν οι Ευρωπαίοι. Αυτή η ψαλίδα σημαίνει ότι η Ελλάδα είναι χώρα δεύτερης ταχύτητας – χώρα δυσχερέστερης πρόσβασης στην πληροφορία. Οι ίδιες οι επιχειρήσεις του κλάδου θα πρέπει αυτοβούλως να συγκλίνουν με τις «κανονικές» χώρες της Ε.Ε. Σε κάθε περίπτωση, η πολιτεία δεν μπορεί να μείνει αδιάφορη.
Στη δεύτερη ταχύτητα
18" χρόνος ανάγνωσης
![στη-δεύτερη-ταχύτητα-0](https://www.kathimerini.gr/k-default-image.jpg)