Με ευθύνη όλων των κυβερνήσεων, διαχρονικά, οι Ενοπλες Δυνάμεις και τα Σώματα Ασφαλείας δεν έμειναν ποτέ ανεπηρέαστα από τον κομματικό ανταγωνισμό. Ολοι θέλουν να ελέγχουν τις κρίσιμες λειτουργίες του κράτους. Ομως, από αυτό το σημείο μέχρι να γίνονται οι λειτουργίες αυτές πεδίο για εύκολη δημαγωγία και μικροπολιτική σπέκουλα, υπάρχει μεγάλη απόσταση. Οφείλουν όλοι να αναλογιστούν πόσο επικίνδυνη είναι η εμπρηστική –δήθεν αντισυστημική– ρητορική στα ζητήματα εσωτερικής ασφάλειας. Και πόσο αυτοκαταστροφική μπορεί να αποβεί η απερίσκεπτη σκανδαλολογία, που εμπλέκει λειτουργούς και θεσμούς της άμυνας. Τουλάχιστον για τον πυρήνα του κράτους, θα έπρεπε ακόμη και προεκλογικά να επιδεικνύεται αυτοσυγκράτηση.
Για τον πυρήνα του κράτους
29" χρόνος ανάγνωσης
![για-τον-πυρήνα-του-κράτους-0](https://www.kathimerini.gr/k-default-image.jpg)