∆υστυχώς και το φετινό καλοκαίρι έρχεται να επιβεβαιώσει ότι οι πυρκαγιές είναι μια μόνιμη και διαρκής πρόκληση για όλους, ενώ οι ειδικοί προειδοποιούν πως, όσον αφορά την κλιματική αλλαγή και τη συχνότητα των φυσικών καταστροφών, δεν έχουμε ζήσει ακόμη τα χειρότερα. Η ενίσχυση των μέσων πυρόσβεσης είναι σωστή, αλλά στην πράξη αποδεικνύεται ότι δεν αρκεί. Απαιτείται ο επανασχεδιασμός και η αναδιοργάνωση της αντιπυρικής πολιτικής με βασικό στόχο την πρόληψη.
Ο βασικός στόχος
20" χρόνος ανάγνωσης
![ο-βασικός-στόχος-0](https://www.kathimerini.gr/k-default-image.jpg)