ΑΕΚ με αρχή, μέση και τέλος

1' 43" χρόνος ανάγνωσης

Με «συνταγή» Μανόλο Χιμένεθ, η ΑΕΚ πέρασε και από το «Βικελίδης» επικρατώντας του Αρη με 1-0 στο εξ αναβολής ματς της 8ης αγωνιστικής και ανέβηκε στη 2η θέση της βαθμολογίας, όπου ισοβαθμεί πλέον με την ομάδα της Θεσσαλονίκης, καθώς έχουν από 33 βαθμούς.

Αυτή ήταν η 3η συνεχόμενη νίκη για την Ενωση με το ίδιο σκορ (1-0), που με τον Ισπανό στον πάγκο και μετά την ήττα από τον Ολυμπιακό, δείχνει ότι αποκτά αγωνιστικό χαρακτήρα.

Η ΑΕΚ παρουσιάστηκε πιο «διαβασμένη», ενώ δεν επηρεάστηκε ούτε από την αναγκαστική αλλαγή του Νεντελτσεάρου μόλις στο 20ό λεπτό. Αν και ο Αρης μπήκε πιο δυνατά, στη συνέχεια η Ενωση επέβαλε τη δική της τακτική, ενώ στο δεύτερο ημίχρονο οι κινήσεις του Χιμένεθ με την είσοδο των Μάνταλου και Λιβάγια την έκαναν απόλυτη κυρίαρχη του αγώνα, με τον Αρη να μην έχει ούτε μία φάση στο δεύτερο 45λεπτο.

Και αυτό το ντέρμπι κρίθηκε από μια στατική φάση, όταν στο 65ο λεπτό ο κορυφαίος της ΑΕΚ, Λιβάι Γκαρσία με όμορφη εκτέλεση φάουλ νίκησε τον Μπουσέ.

Αρνητικός πρωταγωνιστής του αγώνα ο Κροάτης διαιτητής, Ιβάν Μπέμπεκ, ο οποίος μεταξύ άλλων κατάφερε να χάσει και μια αλλαγή της ΑΕΚ, με αποτέλεσμα ο Χιμένεθ να κάνει τις τέσσερις από τις πέντε που δικαιούται.

Νωρίτερα στο Περιστέρι, σε μία ακόμη εξ αναβολής αναμέτρηση της 13ης αγωνιστικής, ο Ατρόμητος αν και βρέθηκε να χάνει με 1-0 από τη Λαμία έφτασε στη νίκη με 2-1 και ανέβηκε στην 7η θέση της βαθμολογίας όπου ισοβαθμεί με τον Αστέρα.

Οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ μόλις στο 9ο λεπτό με τον Καραμάνο, ενώ ο Ατρόμητος έφερε το ματς στα ίσα με πέναλτι του Χριστοδουλόπουλου στο 38ο λεπτό. Τη νίκη στην ομάδα του Περιστερίου χάρισε ο Σάλομον με μακρινό σουτ στο 85ο λεπτό.

Η βαθμολογία: 1. Ολυμπιακός (16) 42, 2. AEK (16) 33, 3. Αρης (16) 33, 4. ΠΑΟΚ (16) 32, 5. Παναθηναϊκός (16) 25, 6. Αστέρας Τρίπ. (16) 21, 7. Ατρόμητος (16) 21, 8. ΟΦΗ (16) 19, 9. Βόλος (16) 19, 10. Απόλλων (15) 15, 11. ΠΑΣ Γιάννινα (16) 15, 12. Παναιτωλικός (16) 11,  13. ΑΕΛ (15) 8, 14. Λαμία (14) 5.