Νικητής στο ντέρμπι ο Λεβαδειακός

49" χρόνος ανάγνωσης

Ο Λεβαδειακός ήταν ο μεγάλος νικητής στο ντέρμπι με τον Ιωνικό με το οποίο ξεκίνησαν τα πλέι οφ ανόδου της Σούπερ Λιγκ 2, επικρατώντας με 3-2, με γκολ του Μυτίδη στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων.

Οι Βοιωτοί που μείωσαν την απόσταση από τους πρωτοπόρους Νικαιώτες στους τρεις βαθμούς, προηγήθηκαν τρεις φορές στο σκορ.

Μόλις στο 1΄ ο Κονέ με σουτ, έκανε το 0-1,  για να ισοφαρίσει ο Ιωνικός με τον Ματσούκα στο 48΄. Ο Λεβαδειακός μπήκε και πάλι μπροστά στο σκορ στο 63΄με τον Μαρίνο, για να φέρει το ματς στα ίσα ο Μάναλης με κεφαλιά στο 79΄, πριν διαμορφωθεί το τελικό σκορ στις καθυστερήσεις.

Την ίδια ώρα, η Ξάνθη δεν κατάφερε να επικρατήσει στην έδρα της των Χανίων μένοντας  στο 1-1 (58΄Παπάζογλου – 45΄+3΄ πεν. Διαμαντόπουλος) και στην τρίτη θέση της βαθμολογίας

Στο Ηράκλειο ο Εργοτέλης επικράτησε του Διαγόρα με 3-1 (3΄Κοκκίνης, 82΄Μανουσάκης, 88΄πεν. Κόνραντ – 23΄Μπαστακός).

Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: (Πλέι οφ): Ιωνικός 47, Λεβαδειακός 44, Ξάνθη 42, Εργοτέλης 39, Χανιά 36, Διαγόρας 30.