Παναθηναϊκός – Ολυμπιακός: Οι «πράσινες» το 2-2, την Δευτέρα κρίνεται ο τίτλος

52" χρόνος ανάγνωσης

Την Δευτέρα το μεσημέρι (3 μ.μ., ΣΕΦ) θα κριθεί ο τίτλος του πρωταθλητή γυναικών μπάσκετ καθώς ο Παναθηναïκός επικράτησε 76-73 του Ολυμπιακού και ισοφάρισε σε 2-2 την σειρά των τελικών.

Οι «πράσινες» παρά το γεγονός πως στο τέλος του ημιχρόνου βρέθηκαν να είναι στο -18 (33-51), με μια εξαιρετική Μόργκαν που σημείωσε 26 πόντους έκαναν την αντεπίθεση τους και κατάφεραν την ολική ανατροπή.

Η Αμερικανίδα, αρχικά με ένα σερί 7-0 στην αρχή της τρίτης περιόδου μείωσε στο 40-51. Η Φοντέιν είχε τις απαντήσεις για τις «ερυθρόλευκες» φτάνοντας την διαφορά στο +12 (50-62), αλλά και πάλι η Μόργκαν έριξε την διαφορά στους τέσσερις πόντους (59-63), στο τέλος της τρίτης περιόδου.

Ο Παναθηναϊκός στο τέταρτο δεκάλεπτο, με ένα επιμέρους 8-2, πέρασε μπροστά (67-65), στο 33’. Στη συνέχεια, ο Ολυμπιακός έκανε την ανατροπή (69-71), αλλά με όπλο την καλή άμυνα οι γηπεδούχοι πήγαν πάλι στο +3 (74-71), στο 38’. Στα τελευταία λεπτά, διατήρησαν τον έλεγχο, παίρνοντας τη νίκη με το τελικό 76-73 και αφού η Ντέιβις αστόχησε στην εκπνοή για την ισοφάριση.

Τα δεκάλεπτα: 20-22, 33-51, 59-63, 76-73.