Ολυμπιακοί Αγώνες: «Τορπίλη» ο Γκολομέεβ στους προημιτελικούς

43" χρόνος ανάγνωσης

Με την πρώτη θέση στην ένατη προκριματική σειρά των 50μ. ελεύθερο των Ολυμπιακών Αγώνων προκρίθηκε στους ημιτελικούς του στυλ ο Κριστιάν Γκολομέεβ. Με επίδοση 21.65 ο κολυμβητής μας έδειξε ότι βρίσκεται σε άριστη αγωνιστική κατάσταση.

Η «τορπίλη» της ελληνικής κολύμβησης πήρε το «εισιτήριο» για τους ημιτελικούς ως τρίτος. Πρώτος ήρθε ο Αμερικανός Κέιλεμπ Ντρέσελ με 21.32 και δεύτερος ο Γάλλος Φλοράν Μαναντού με 21.65.

Οι ημιτελικοί θα διεξαχθούν αύριο (05.11) και ο πρωταθλητής μας θα διεκδικήσει την είσοδό τους στον μεγάλο τελικό.

• Το χρυσό μετάλλιο στο κανόε σλάλομ κατέκτησε ο Γίρι Πρσκαβετς. Ο τσέχος πρωταθλητής ήρθε πρώτος με χρόνο 91.63. Το ασημένιο μετάλλιο φόρεσε ο Σλοβάκος Γιακούμπ Γκριγκάρ με χρόνο 94.85 και το χάλκινο ο Γερμανός Χάνες Άιγκνερ με 97.11.
  • Η Αν Σαν από την Νότια Κορέα πρώτευσε στην τοξοβολία. Ύστερα από έναν συγκλονιστικό τελικό επικράτησε με 6-5 της Ρωσίδας Ελενα Οσίποβα.