Παραολυμπιακοί Αγώνες: “Ασημένιος” ο Προδρόμου στο μήκος

37" χρόνος ανάγνωσης

Το 11 μετάλλια έφτασε η Ελληνική Αποστολή στους Παραολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο. Το 11ο μετάλλιο κατέκτησε ο Θανάσης Προδρόμου στο μήκος της κατηγορίας Τ20, όπου στον τελικό είχε άλμα στα 7,17μ., το οποίο αποτελεί και ατομικό ρεκόρ.

Ο Έλληνας πρωταθλητής πέτυχε την καλύτερη του επίδοση στην πέμπτη προσπάθεια. Το χρυσό κατέκτησε ο Μαλαισιανός Λατίφ Ρόμλι, ο οποίος ήταν και το μεγάλο φαβορί. Είχε άλμα στα 7,45μ..

Τα άλματα του πρωταθλητή μας ηταν: 7,03μ., 7,02μ., 6,83μ., άκυρο, 7,17μ. και 7,04μ. Το χάλκινο μετάλλιο πήγε στον Αυστραλό Χουμ (7,12μ.).

Στον τελικό των 200 μέτρων Τ64 ο Μιχάλης Σεΐτης τερμάτισε στην έκτη θέση. Ο πρωταθλητής των σπριντ ολοκλήρωσε την προσπάθεια του σε 22.87.

Στον τελικό της σφαιροβολίας F33 ο Λάζαρος Στεφανίδης κατετάγη έβδομος με βολή στα 8,20μ.