Champions League: Έγινε… Λίβερπουλ στο β΄ μέρος και πήγε τελικό

Αν και για ένα ημίχρονο είδε κατάματα τον αποκλεισμό, η Λίβερπουλ βρήκε στο δεύτερο τον καλό εαυτό της και έκλεισε θέση στον τελικό του Τσάμπιονς Λιγκ, επικρατώντας με 3-2 της Βιγιαρεάλ στο «Μαδριγάλ».

1' 24" χρόνος ανάγνωσης

Το «κίτρινο υποβρύχιο» απέδειξε στα πρώτα 45 λεπτά ότι μόνο τυχαία δεν έφτασε έως εδώ. Οι Ισπανοί κατάφεραν να αιφνιδιάσουν και προηγήθηκαν μόλις στο 3ο λεπτό με τον Ντία, ενώ στο 41΄ ο Κοκλέν έδωσε προβάδισμα δύο γκολ στη Βιγιαρεάλ, ισοφαρίζοντας το σκορ του πρώτου αγώνα στο «Ανφιλντ».

Η ανάπαυλα του ημιχρόνου φαίνεται ότι βοήθησε τους παίκτες της Λίβερπουλ να συνέλθουν από το αρχικό σοκ. Οι «κόκκινοι» μπήκαν μεταμορφωμένοι στο γήπεδο και με το γκολ του Φαμπίνιο στο 62΄ πήραν ξανά το εισιτήριο της πρόκρισης στα χέρια τους. Ο Ντίας έκανε το 2-2 στο 67΄, ενώ το «τσεκ ιν» για τον τελικό του Παρισιού έγινε από τον Μανέ στο 74ο λεπτό.

Οι «κόκκινοι», αν και βρέθηκαν να χάνουν με 2-0 από τη Βιγιαρεάλ, «γύρισαν» το ματς και επικράτησαν με 3-2.

Η Λίβερπουλ θα μάθει τον αντίπαλό της απόψε, καθώς στη Μαδρίτη συγκρούονται η Ρεάλ με τη Μάντσεστερ Σίτι. Οι δύο ομάδες πριν από μία εβδομάδα πρόσφεραν στους φίλους του ποδοσφαίρου το καλύτερο φετινό παιχνίδι για το Τσάμπιονς Λιγκ. Το τέλος του ημιτελικού βρήκε νικητές τους Αγγλους, που απόψε καλούνται να υπερασπιστούν απέναντι στη «βασίλισσα» το 4-3 του πρώτου αγώνα στο «Ετιχαντ».

Αποστολή που μόνο εύκολη δεν είναι, καθώς ο Μαδριλένοι έχουν αποδειχτεί φέτος εφτάψυχοι, ανατρέποντας εξίσου δύσκολες γι’ αυτούς καταστάσεις τόσο στην αναμέτρηση με την Παρί Σεν Ζερμέν όσο και με την Τσέλσι. Επίσης, ο Αντσελότι και οι παίκτες του βρίσκονται στην καλύτερή τους στιγμή, καθώς πριν από μερικά 24ωρα πανηγύρισαν και μαθηματικά την κατάκτηση του τίτλου στη LaLiga.