Εθνική μπάσκετ: Και τώρα ο «τελικός» με τη Νέα Ζηλανδία

Εύκολη νίκη των ΗΠΑ με 109-81 επί της Ελλάδος, η οποία θα παίξει την πρόκρισή της την Τετάρτη

3' 22" χρόνος ανάγνωσης

Η αναμέτρηση της βαριά «πληγωμένης» Ελλάδας με τις ΗΠΑ ήταν πριν από το τζάμπολ της, ζήτημα… προπόνησης. Ουσιαστικά ένα τεστ της ελληνικής ομάδας ενόψει του «τελικού» με τη Ν. Ζηλανδία (Τετάρτη στις 15.40), η οποία, νωρίτερα, είχε επικρατήσει πολύ δύσκολα στην παράταση της Ιορδανίας με 95-87.

Οι Αμερικανοί προβληματίστηκαν, μόνο στο α’ δεκάλεπτο και στη συνέχεια, ανεβάζοντας την απόδοσή τους και στα δύο μέρη του παρκέ, οδήγησαν την αναμέτρηση σε ένα «σβηστό» 109-81. Ηταν η πρώτη ήττα με 100+ πόντους της Ελλάδας σε Παγκόσμιο Κύπελλο ύστερα από 29 χρόνια.

O κόουτς Ιτούδης ξεκίνησε με τους Λούντζη, Γουόκαπ, Θανάση Αντετοκούνμπο, Παπανικολάου και Παπαγιάννη, ένα σχήμα που απέδωσε καρπούς, καθώς η ελληνική ομάδα έτρεξε το γήπεδο, βρήκε χώρους και σε συνδυασμό με τη… χαλαρή αμυντική διάθεση των Αμερικανών, πήρε τους πόντους που ήθελε. Ο Γιώργος Παπαγιάννης έκανε σχεδόν ό,τι ήθελε (σημείωσε 11 π.) και το α’ δεκάλεπτο έκλεισε με 23-19 υπέρ των ΗΠΑ.

Στο β’ δεκάλεπτο, ο Δ. Ιτούδης άλλαξε την πεντάδα κατά τα 4/5. Διατήρησε τον Παπαγιάννη και έβαλε τους Μωραΐτη, Λαρεντζάκη, Ρογκαβόπουλο, Παπαπέτρου. Κάποια ριμπάουντ χάθηκαν και οι ΗΠΑ ξέφυγαν με 27-22. Μετά την απόσυρση του Παπαγιάννη στον πάγκο, με ένα επί μέρους 15-2 το σκορ έγινε 42-25, καθώς οι Αμερικανοί ανέβασαν την άμυνά τους στο τόξο του τρίποντου και έγιναν πιο… ορεξάτοι μέσα στη ρακέτα τους, «καταστρέφοντας» υποδειγματικά τα αντίπαλα πικ εν ρολ και εντείνοντας τα deflections τους.

Η ελληνική ομάδα (κι ενώ επέστρεψαν στο παρκέ Γουόκαπ και Παπαγιάννης) απάντησε με ένα 7-0, μείωσε τους 10 (42-32) και στους 8 (44-36) με τον Παπαγιάννη να φθάνει τους 15 π., για να κλείσει το ημίχρονο με 50-37 και την Εθνική να πληρώνει κυρίως τα χαμένα ριμπάουντ (20-13 υπέρ των ΗΠΑ), την απόλυτη ευστοχία των αντιπάλων της στις βολές (18/18) και το κακό ποσοστό της στο τρίποντο (2/10).

Ο,τι δεν έκαναν στην αρχή του αγώνα, οι ΗΠΑ το έπραξαν στην αρχή του β’ ημιχρόνου. Με απόλυτη αυτοσυγκέντρωση και στα δύο μέρη του παρκέ, μπήκαν για να τελειώσουν την αναμέτρηση πριν εμφανιστούν… σκέψεις ανατροπής στους Ελληνες παίκτες.

Και ουσιαστικά το πέτυχαν πριν καν ολοκληρωθεί η γ’ περίοδος, με τον φωτεινό πίνακα να γράφει 65-44 και 68-46, σε περίπου 5 λεπτά μπάσκετ. Οι ΗΠΑ οδήγησαν τους διεθνείς μας σε κακές εκτελέσεις και μάλιστα στη λήξη των επιθέσεων (ο Παπαγιάννης των 15 π. στο ημίχρονο σημείωσε μόλις 2 στη γ’ περίοδο), παίρνοντας άριστα στα ατομικά μαρκαρίσματα και στις αλληλοκαλύψεις, ενώ επιθετικά -κερδίζοντας ψυχολογία και παίρνοντας δύναμη από την άμυνα- έβρισκαν περισσότερες λύσεις με το καλάθι να… μεγαλώνει όλο και πιο πολύ γι’ αυτούς όσο περνούσαν τα λεπτά (γ’ δεκάλεπτο 79-56).

Το δ’ δεκάλεπτο ήταν διαδικαστικό με τον Δ. Ιτούδη να αποσύρει για μεγάλο χρονικό διάστημα τους Παπαγιάννη και Γουόκαπ για να τους προφυλάξει ενόψει Ν. Ζηλανδίας, να δοκιμάζει plays και σχήματα και τους Αμερικάνους να κάνουν, απλώς, διαχείριση του αγώνα, στην οποία συνέβαλαν τα αρκετά «φθηνά» λάθη των Ελλήνων παικτών.

Τα δεκάλεπτα: 19-23, 37-50, 56-79, 81-109.

ΕΛΛΑΔΑ (26/46 δίποντα, 7/23 τρίποντα, 8/16 βολές, 25 ριμπάουντ (18 αμυντικά – 7 επιθετικά), 17 ασίστ, 5 κλεψίματα, 2 μπλοκ, 12 λάθη, 23 φάουλ): Αντετοκούνμπο 2 (1/5 σουτ, 0/4 βολές, 4 ριμπάουντ), Μποχωρίδης 8 (2/2 τρίποντα, 3 ασίστ), Χατζηδάκης, Λαρεντζάκης 7 (3/8 σουτ), Λούντζης 4 (2/5 σουτ), Μωραΐτης 3, Παπαγιάννης 17 (7/12 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 3 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Παπανικολάου 8 (1), Ππαπέτρου 9 (1), Ρογκαβόπουλος 14 (3/4 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 2/3 βολές), Γουόκαπ 9 (4/7 δίποντα, 7 ασίστ).

ΗΠΑ (26/39 δίποντα, 9/22 τρίποντα, 30/34 βολές, 40 ριμπάουντ (30 αμυντικά – 10 επιθετικά), 26 ασίστ, 8 κλεψίματα, 7 μπλοκ, 11 λάθη, 15 φάουλ): Μπανκέρο 8 (6/8 βολές), Μπρίτζες 9 (1), Μπράνσον 13 (3/9 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 4/4 βολές), Χαλιμπάρτον 9 (1), Χαρτ 6 (2/2 δίποντα, 2/2 βολές, 11 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Ίνγκραμ 5 (1), Τζάκσον 9 (1), Τζόνσον 8 (2), Κέσλερ 4, Πόρτις 10(4/4 δίποντα, 2/2 βολές), Ριβς 15 (3/4 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 6/6 βολές, 5 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 2 κλεψίματα).

Στα άλλα ματς της Δευτέρας: Κίνα – Ν. Σουδάν 69-89, Βενεζουέλα – Πρ. Ακρωτήρι 75-81, Ν. Ζηλανδία – Ιορδανία 95-87, Ακτή Ελεφαντοστού – Ιράν 71-69, Γεωργία – Σλοβενία 67-88, Π. Ρίκο – Σερβία 77-94, Βραζιλία – Ισπανία 78 – 96.