Για το χάλκινο η εθνική πόλο

42" χρόνος ανάγνωσης

Το χάλκινο μετάλλιο θα διεκδικήσει το Σάββατο η εθνική ομάδα πόλο των ανδρών. Στο παγκόσμιο πρωτάθλημα της Βουδαπέστης, το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα ηττήθη από την Ουγγαρία με 5-7, σε έναν αγώνα όπου ο παράγοντας τύχη είχε κατεβάσει τα… ρολά για τους αθλητές του Θοδωρή Βλάχου.

Mέχρι και ελάχιστα λεπτά πριν από την ολοκλήρωση του ημιχρόνου η εθνική ομάδα έδειχνε στοιχεία ότι μπορεί να κάνει την υπέρβαση και να προκριθεί στον τελικό. Κάπου εκεί, όμως, η επίθεση έδειξε σαν να έπαθε… αφλογιστία και δεν κατάφερε να βρει το δρόμο για τα δίχτυα για, σχεδόν, 20 λεπτά. Η ελληνική άμυνα κατάφερε να κρατήσει τους Ούγγρους μακριά από τη διεύρυνση του σκορ και το παιχνίδι ολοκληρώθηκε με τους Μαγυάρους να παίρνουν την πρόκριση.

Τα οκτάλεπτα 1-2, 3-3, 0-1, 1-1

Ελλάς: Γεννηδουνιάς 3, Φουντούλης 2.

Ουγγαρία: Έρντελι 1, Χοσνιάνσκι 2, Βάμος 2, Γκορ Νάγκι 1, Χαράι 1.