ΑΕΚ: Γκέλαρε με Βόλο (2-2) και έμεινε στο -8 από την κορυφή

3' 33" χρόνος ανάγνωσης

Στο φινάλε του 2020, η ΑΕΚ δεν κατάφερε να κλείσει την χρονιά νικηφόρα, μένοντας στο 2-2 με τον Βόλο στην Ριζούπολη και οκτώ ολόκληρους βαθμούς μακριά από την κορυφή και τον πρωταθλητή χειμώνα Ολυμπιακό.

Σε ένα απίστευτο παιχνίδι, με πολλές φάσεις και τον Βόλο να παίρνει το προβάδισμα στο σκορ ανατρέποντας το εις βάρος του 1-0, ο Καρίμ Ανσαριφάρντ ήταν αυτός που έσωσε τους «κιτρινόμαυρους», οι οποίοι πλήρωσαν την πολύ κακή εμφάνιση του πρώτου ημιχρόνου και τις πολλές αδυναμίες τους στην δεξιά τους πλευρά.

Η ΑΕΚ είχε την καλύτερη δυνατή αρχή. Μόλις στο 2΄, το σουτ του Λιβάι Γκαρσία, χτύπησε στο οριζόντιο δοκάρι ενώ στο επόμενο λεπτό, ο Τάνκοβιτς με απευθείας εκτέλεση κόρνερ άνοιξε το σκορ για την Ενωση. Ο Βόλος στο 15′ ισοφάρισε με τον Φεράρι, έπειτα από λάθος διώξιμο του Τσιγκρίνσκι. Η Θεσσαλική ομάδα, καλύτερη και πιο απειλητική στην συνέχεια, αγωνιζόμενη κυρίως από τα άκρα, στο 23΄έχασε μεγάλη ευκαιρία με τον Μπαρτόλο του οποίου το σουτ πέρασε δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Τσιντώτα και στο 34΄ προηγήθηκε. Ο Μπαρτόλο έκανε τη σέντρα και ο Ουάρντα ανενόχλητος πήρε την κεφαλιά απ’ το ύψος της μικρής περιοχής, νίκησε τον τερματοφύλακα της Ενωσης. Το ημίχρονο τελείωσε, με τον Σιμάνσκι να σουτάρει αλλά να διώχνει προ της γραμμής σωτήρια ο Φερράρι.

Ο Μάσιμο Καρέρα στην επανάληψη πέρασε στον αγωνιστικό χώρο τον Σάκχοφ στην θέση του Σιμάνσκι και στο 48΄ο Ουκρανός έχασε ευκαιρία, πιάνοντας… αέρα ευρισκόμενος σε θέση βολής. Η είσοδος του Ανσαριφάρντ στο 58΄αποδείχθηκε λυτρωτική για τους «κιτρινόμαυρους» αφού ο Ιρανός με προβολή από τη μικρή περιοχή, μετά από φάση διαρκείας ισοφάρισε σε 2-2 στο 70′, λύνοντας έτσι τον γόρδιο δεσμό της ΑΕΚ που έβλεπε την πίεση που ασκούσε να μην αποδίδει καρπούς.

Στο διάστημα που απέμεινε, η Ενωση παρά την αποβολή του Παουλίνιο στο 74΄ πίεσε, είχε ευκαιρίες με τον Σιμόες (73΄), Ολιβέιρα (77’), Σάκχοφ (78΄) αλλά θα μπορούσε να χάσει και το ματς όταν στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων, ο Μπαρτόλο τετ α τετ με τον Τσιντώτα δεν μπόρεσε να τον νικήσει. Με εννέα παίκτες τελείωσε το ματς η ΑΕΚ (στο 88΄Σάκχοφ αποβλήθηκε), με δέκα ο Βόλος (84΄Κολόμπο αποβολή).

ΑΕΚ: Τσιντώτας, Παουλίνιο, Μιτάι (82΄Λόπες), Τσιγκρίνσκι, Σβάρνας (67΄Αλμπάνης), Σιμόες, Σιμάνσκι (46΄Σάκχοφ), Μάνταλος, Γκαρσία, Τάνκοβιτς (58΄Ανσαριφάρντ), Ολιβέιρα

Βόλος: Κλέιμον, Ντεντάκης, Κολόμπο, Σάντσες, Φεράρι, Ριένστρα, Μπαριέντος, Περέα (67΄Μαρτίνες), Ουάρντα, Μπαρτόλο, Δουβίκας (85΄Μήτογλου).

ΑΕΚ: Γκέλαρε με Βόλο (2-2) και έμεινε στο -8 από την κορυφή-1

Στους «Ζωσιμάδες» μετά από ένα εξαιρετικό παιχνίδι, ΠΑΣ Γιάννινα και Αστέρας Τρίπολης αναδείχθηκαν ισόπαλοι με 2-2.

Ο Αστέρας προηγήθηκε αλλά οι γηπεδούχοι παρά το ότι αγωνίζονταν με δέκα παίκτες από το 53,΄μετά από απευθείας κόκκινη που είδε ο Σιόντης για μαρκάρισμα στον Σίτο, κατάφεραν να ισοφαρίσουν στο 86΄με τον Κρισμάν.

Οι Αρκάδες ήταν αυτοί που έφτασαν κοντά στο γκολ στο 17΄ όταν η μπάλα στο σουτ του Ριέρα προσέκρουσε στο οριζόντιο δοκάρι του Χουτεσιώτη. Ωστόσο ο ΠΑΣ ήταν αυτός που προηγήθηκε στο 23΄, με προβολή του Παμλίδη μετά από ωραία ομαδική συνεργασία.  Η απάντηση του Αστέρα ήταν άμεση. Στο 33΄ ο Ριέρα με απίστευτη κάθετη μπαλιά βρήκε τον Μουνάφο ο οποίος ακολουθούσε την φάση, αυτός πρόλαβε τον γκολκίπερ του ΠΑΣ και με προβολή ισοφάρισε.  Οι φιλοξενούμενοι έχοντας και το αριθμητικό πλεονέκτημα στην επανάληψη, πήραν τα ηνία και πέτυχαν το 1-2 στο 84΄με τον Φερνάντεθ αλλά οι Γιαννιώτες δεν είχαν πει την τελευταία τους λέξη αφού δυο λεπτά αργότερα, με κοντινό σουτ του Κρισμάν διαμόρφωσαν το τελικό αποτέλεσμα.

ΠΑΣ Γιάννινα: Χουτεσιώτης, Οικονομόπουλος (84′ Σάλιακας), Πίρσμαν, Εραμούσπε, Κάργας, Κάστρο (10′ Σιόντης), Ντομίνγκεθ, Νάουμετς (46′ Νάουμετς), Ελευθεριάδης (63′ Λιάσος), Παμλίδης (63′ Παντελάκης), Κρισμάν.

Αστέρας Τρίπολης: Παπαδόπουλος, Κώτσιρας, Άλβαρες, Σουάρεθ, Καστάνιο, Μουνάφο, Ιγκλέσιας (40′ Βαλιέντε), Σίτο, Ριέρα (74′ Φερνάντες), Κρέσπι (74′ Τιλίκα), Μπαράλες.