Νίκη στο ρελαντί για Παναθηναϊκό

1' 16" χρόνος ανάγνωσης

Χωρίς να φορτσάρει ιδιαίτερα, ο Παναθηναϊκός επικράτησε στην Λάρισα της τοπικής ομάδας με 98-89 και έφτασε στο 10-1 ρεκόρ, περνώντας στην πρώτη θέση της βαθμολογίας της Basket League.

Οι «πράσινοι», έχοντας πολύ καλά ποσοστά ευστοχίας, έκαναν μια καλή προπόνηση ενόψει της δύσκολης εβδομάδας που τους περιμένει στην Ευρωλίγκα, με τους αγώνες τους με Ρεάλ Μαδρίτης και Βαλένθια,

Οι 89 πόντοι που δέχθηκαν πάντως, προβλημάτισαν τον Οντεντ Κάτας για την αμυντική λειτουργία της ομάδας του. Οι γηπεδούχοι έφτασαν στο +6 (19-13) στο πρώτο δεκάλεπτο, κλείνοντας την περίοδο προηγούμενοι με 25-23 έχοντας εξαιρετικά στατιστικά (6/7 δίποντα, 3/9 τρίποντα).

Με ένα 10-2 στην δεύτερη περίοδο, ο Παναθηναϊκός πήρε το προβάδισμα (+7) το οποίο διατήρησε μέχρι το τέλος της. Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Ρας με τους 10 πόντους που πέτυχε προσπάθησε να κρατήσει την Λάρισα στο ματς αλλά στην τέταρτη περίοδο με τους Νέντοβιτς και Μήτογλου, ο Παναθηναϊκός «καθάρισε» εκτοξεύοντας την διαφορά μέχρι και το +15 (80-95).

Κορυφαίοι για τους νικητές οι Νέντοβιτς με 16 πόντους (5/5 σουτ, 2/2 βολές, 5 ασίστ) και Μήτογλου με 16 (4/5 δίποντα, 8/8 βολές, 6 ριμπάουντ) ενώ για την Λάρισα ξεχώρισαν οι Ρας με 23 (5/7 τρίποντα, 3 ασίστ), Σμιθ 18 (6/9 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 3/6 βολές, 5 ασίστ) και Γουέμπ 17 (3/5 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 3 ασίστ).

Τα δεκάλεπτα: 25-23, 49-56, 66-74, 89-98

Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: Παναθηναϊκός 21 (11αγ.), Λαύριο 20 (12) ΑΕΚ 19 (11), Περιστέρι 19 (12),  Προμηθέας 18 (11), ΠΑΟΚ 17 (11), Ηρακλής 17 (12), Κολοσσός 17 (12), Ιωνικός 16 (12), Αρης 16 (12), Μεσολόγγι 15 (12), Λάρισα 15 (12).