ΜΕΣΑ ΙΟΥΝΙΟΥ, ΜΕΣΗΜΕΡΙ, καθισμένος σε ένα τραπεζάκι στην οδό Σκρα στη Θεσσαλονίκη, απέναντι ακριβώς από το θρυλικό δισκάδικο Λωτός, λίγα μέτρα από την πιάτσα της Αλεξάνδρου Σβώλου. Περιμένω τον Κώστα Καπετανάκη, δημιουργό της αλυσίδας καφέ-εστιατορίων Estrella, να μου σερβίρει το αγαπημένο του πιάτο από το καινούργιο του γαστρονομικό εγχείρημα, το Surfer Maya, που άνοιξε στις 25 Ιουνίου. Μπροστά μου εμφανίζεται ένα –σίγουρα– μεταμοντέρνο σουβλάκι: μια ζύμη κρουασάν που μοσχοβολάει βούτυρο και αγκαλιάζει σφιχτά τηγανητές γλυκοπατάτες, κρητικά ντοματίνια κονφί, πίκλες κρεμμυδιού, αληθινή τυροκαυτερή από φέτα και φρέσκο, χειροποίητο γύρο από ελληνικό χοιρινό. Γεύση ισορροπημένη, ελαφριά, που δεν χτυπάει στο στομάχι και, το κυριότερο, αναδεικνύει μια διαφορετική οπτική για το εθνικό μας street food. Άλλωστε, αυτό ακριβώς είχε στο μυαλό του και ο Κώστας όταν προετοίμαζε με την ομάδα του Estrella το concept του μαγαζιού. Να δημιουργήσει έναν χώρο όπου θα υπηρετεί την κουλτούρα του εύκολου και γρήγορου φαγητού, χωρίς όμως να είναι junk food. Με δικό του ξεχωριστό χώρο για την παρασκευή των tacros (τάκος από ζύμη κρουασάν, δική του πατέντα) και καπνιστήριο εντός της κουζίνας, για να φτιάχνει παστράμι τόνου και άλλες λιχουδιές με κρέατα από μικρές φάρμες στην Κομοτηνή, προζυμένια ψωμιά και συνοδευτικές σάλτσες που βασίζονται σε ντόπια υλικά, όπως πιπεριές τσίλι από τη Χαλκιδική, το Surfer Maya αναπτύσσει στη χώρα τη φιλοσοφία των fast casual εστιατορίων. «Σπουδαία ντόπια υλικά, μαγειρεμένα με εξελιγμένες τεχνικές, σερβιρισμένα σε βιοδιασπώμενες συσκευασίες, χωρίς να κάθεσαι σε μισελενάτο εστιατόριο. Αυτό είναι το μέλλον του street food», εξηγεί ο Κώστας.
![Μεταμοντέρνο Street Food-1](https://www.kathimerini.gr/wp-content/uploads/2021/07/surfer_maya.jpg?1625578321056)
Δεξιά: Παραδοσιακή γαλατόπιτα σε τραγανή ζύμη χειροποίητου κρουασάν βουτύρου.
Info
Surfer Maya, Σκρα 8, Θεσσαλονίκη, Δευτέρα έως Κυριακή, 13.00-00.00.