Ελλάς και Γαλλία, παντοτινή συμμαχία. Εορτάζοντας τη 14η Ιουλίου στο Ζάππειο
Γεράσιμος Καππάτος, 1957-2024: ένας γκαλερίστας με «μάτι» και αισθητήριο
H είδηση ήταν σαν κεραυνός εν αιθρία χθες το πρωί όταν μάθαμε για τον θάνατο του γκαλερίστα Γεράσιμου Καππάτου. «Εφυγε» στα 67 του χρόνια ύστερα από σύντομη μάχη με μια μορφή καρκίνου.
O Ρόμπερτ Μακέιμπ νοσταλγεί τα χρόνια της ελπίδας στο Μονοδένδρι Ηπείρου
Πατρίδα των εθνικών ευεργετών αδελφών Ριζάρη, ένας τόπος που ενσαρκώνει την πάλη του Ηπειρώτη με την πέτρα, τη δυσκολία, τον μόχθο, το Μονοδένδρι σε αποζημιώνει με την ομορφιά του.
Μια διαφορετική γιορτή στο Προεδρικό Μέγαρο για τα 50 χρόνια Δημοκρατίας
Εμείς οι Αθηναίοι είχαμε πάντα την αίσθηση ότι η Ηρώδου Αττικού χωρίζει δύο διαφορετικούς κόσμους. Από τη μια ο εθνικός μας κήπος προσβάσιμος σε όλους και από την άλλη το Μέγαρο Μαξίμου και το Προεδρικό Μέγαρο, που είναι άβατον για τους πολίτες.
ΑΘΗΝΑΙΚΑ PLUS
Με την πένα του Λόρδου Βύρωνα: η Βικτόρια Χίσλοπ μέλος της Βασιλικής Λογοτεχνικής Εταιρείας
Προσπαθήστε να το φανταστείτε: να σας έχουν καλέσει σε μια τελετή υποδοχής νέων μελών σε ένα από τα πιο αριστοκρατικά κτίρια του Λονδίνου (Σόμερσετ Χάουζ) και να σας προσφέρουν μια από τις αυθεντικές πένες του Τσαρλς Ντίκενς, της Τζορτζ Ελιοτ, του Αρνολντ Γουέσκερ ή του Τ. Σ. Ελιοτ για να υπογράψετε την εγγραφή σας σε έναν από τους περιζήτητους φιλολογικούς ομίλους της αγγλικής πρωτεύουσας.
Στον οργανισμό Special Olympics το φετινό βραβείο «Αυτοκράτειρα Θεοφανώ»
Στον οργανισμό των Special Olympics και μέσω αυτού στον πρόεδρό τους, Τιμ Σράιβερ, θα απονεμηθεί τον προσεχή Οκτώβριο το φετινό Βραβείο «Αυτοκράτειρα Θεοφανώ» για την πολυετή τους προσφορά στην αντιμετώπιση των αντιξοοτήτων και την προώθηση της συμπερίληψης μέσα από τη δύναμη του αθλητισμού.
Τα ευρωπαϊκά Emile Awards για πρώτη φορά στην Ελλάδα και στο Animasyros
Η Σύρος χρωστάει πολλά στο διεθνές φεστιβάλ κινουμένων σχεδίων Animasyros. Στα 16 χρόνια που διοργανώνεται στην πρωτεύουσα των Κυκλάδων, το νησί και ιδίως η Ερμούπολη έχουν αφήσει πίσω για τα καλά μια χαρακτηριστική εσωστρέφεια που τα κρατούσε πίσω, χωρίς την προβολή και την αναγνώριση που άξιζε σε έναν τόπο με τόση ομορφιά και τόση ιστορία.
Πειραιώς 260, η έδρα του Φεστιβάλ Αθηνών «πρασινίζει» και αναβαθμίζεται
Ηταν ένα δώρο για την πόλη, το Φεστιβάλ Αθηνών και την οδό Πειραιώς η από το 2006 αξιοποίηση μέρους των εγκαταστάσεων του παλιού βιομηχανικού συγκροτήματος της επιπλοποιίας Τσαούσογλου στο νούμερο 260 της οδού Πειραιώς.
Νέοι και ψυχική υγεία, μια εκστρατεία ενάντια στο στίγμα και στον φόβο
Μέχρι πριν από λίγα χρόνια η θετική σύνδεση του αθλητισμού με την ψυχική υγεία ήταν αυτονόητη. Μέχρι που μια χούφτα αθλητές πρώτης γραμμής άρχισε να μιλάει ανοιχτά για το αόρατο ψυχικό κόστος του πρωταθλητισμού…
Τι συμβαίνει με το πάρκο του Ωδείου Αθηνών; Ο Δήμος Αθηναίων καθησυχάζει
Οταν πριν από λίγες ημέρες η «Κ» φιλοξένησε στις πολιτιστικές σελίδες της ένα μικρό αφιέρωμα στην επιτυχημένη λειτουργία των νέων υποδομών του Ωδείου Αθηνών, υπήρξε μια βασική ένσταση εκ μέρους μερίδας των αναγνωστών μας, όπως εκφράστηκε μέσα από ηλεκτρονικά μηνύματα και σχόλια συνδρομητών στην ιστοσελίδα της εφημερίδας…
Ολες οι γενιές της ελληνικής ναυτιλίας παρούσες στα βραβεία Ευκράντη
Το προαύλιο της Σχολής Ναυτικών Δοκίμων στον Πειραιά «εποπτεύεται» από τον ανδριάντα του Κωνσταντίνου Κανάρη, με την ωραία βράκα του και μια άγκυρα στο χέρι.
Δέκα χρόνια λειτουργίας γιόρτασε το νηπιαγωγείο Ι. Μ. Καρράς
Οταν καλλιτέχνες είναι οι καλύτεροι πρεσβευτές ενός σχολείου, τότε μπορεί να είναι κανείς σίγουρος πως στις τάξεις γίνεται σωστή δουλειά.
Φεστιβάλ «Κοσμόπολις» στα Κουφονήσια
Την κλασική μουσική τιμούν για εννέα χρόνια τα Κουφονήσια με ένα ξεχωριστό φεστιβάλ που διοργανώνει κάθε Ιούλιο ο μαέστρος και πιανίστας Κορνήλιος Μιχαηλίδης, με εξαίσιες βραδιές που φιλοξενούνται στην κατοικία όπου πέρασε ο ίδιος τα παιδικά του καλοκαίρια.
Καρέρας – Ντομίνγκο: Οι μυθικοί τενόροι σε καθηλωτική συναυλία στο Καλλιμάρμαρο
Ηταν μια αποθέωση. Δικαίως. Οχι μόνο διότι ο Χοσέ Καρέρας και ο Πλάθιντο Ντομίνγκο είναι δύο ζωντανοί θρύλοι, αλλά γιατί πολλοί Ελληνες αγάπησαν την όπερα μέσα από τη φωνή τους.
Στον Σταύρο Ξαρχάκο το παράσημο του Ανώτερου Ταξιάρχη του Τάγματος της Τιμής
O Σταύρος Ξαρχάκος, εμφανώς συγκινημένος, αλλά όπως πάντα δωρικός στην ομιλία του, δέχτηκε χθες μια σπουδαία αναγνώριση από την πρώτη πολίτιδα της χώρας ως μία από τις σημαντικότερες εν ζωή προσωπικότητες του σύγχρονου ελληνικού πολιτισμού.